FeaturedVOİ Özel Haber

Maraş açılımı Derinya’daki eylemle protesto edildi

46 yıl sonra kapalı Maraş’ın sahil ve kıyı kısmının bir bölümünün açılmasının ardından, Maraş sakinlerinden olan Kıbrıslı Rumlar Derinya geçiş noktasında bugün öğleden sonra eylem gerçekleştirdi.

Kıbrıslı Rum Mağusa Belediye Başkanlığı yönetiminde düzenlenen eyleme, yoğun katılım olduğu gözlemlendi.

Eylemciler arasında yediden yetmişe herkesin yaşadığı duygular fotoğraf karelerine yansırken, Kıbrıslı Rum Mağusa Belediye Başkanı Simos Iouannou eylem yerinde bir konuşma gerçekleştirdi.

Iouannou, Kıbrıs sorununa çözüm bulunmadığı takdirde Maraş’ı kaybedeceklerine vurgu yaparak, Kıbrıs Sorununun çözülmesinin önemine işaret etti.

Artık uluslar arası hukukun da bir fonksiyonu kalmadığını söyleyen Iouannou,

Iouannou, Maraş’ın bugünlerde açılmasının nedenine de değinerek, Maraş konusunda atılan bu adımın seçimlerin kazanılması için olduğunu ifade etti.

Eyleme katılanlar arasında Kıbrıslı Rum Hükümet sözcüsü Kriakos Kousios, DİSİ Genel Başkanı Averof Neofitou, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianou ve diğer parti milletvekilleri de bulunuyordu.

Neofitou, gazetecilerin sorularını yanıtlayarak “Erdoğan’ın kışkırtması bir kıvılcımı ateşledi” dedi.

Umudunun olduğunu söyleyen Neofitou, dönüş tutkusunun da olduğuna değinerek, “Hatalar ve ihmaller yaptık hepimiz. Memleketimizin yarısını ve Mağusamızı kaybetmek için birleşelim ” dedi.

Fotoğraf ve Haber: Voice of the Island-2020

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı