FeaturedKIBRISKıbrıs Sorunu

Lute adaya geliyor

BM Genel Sekreteri’nin Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute, Mustafa Akıncı ve Nikos Anastasiadis’le görüşmek amacıyla  bugün adaya günübirlik ziyarette bulunacak.

Lute, bugün saat 11.30’da Anastasiadis, saat 16:00’da ise Akıncı’yla bir araya gelecek.

Akıncı, Anastasiadis’le Cuma günü gerçekleştirdikleri görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk tarafının ucu açık, sonuç odaklı olmayan, herhangi bir zaman kaygısı taşımayan bir sürecin parçası olmak istemediğini  belirtmiş, bu konuları  Lute ile ele almak istediklerini söylemişti.

Lute’un ziyaretiyle yeni bir sürecin başlamasının mümkün olup olmadığını söylemek için  önce hangi çerçevede buraya geleceğini bir görmek gerektiğini de kaydeden Akıncı, bu konuların  Lute’un yapacağı çalışmalarla şekillenebileceğini ifade etmişti.

Lute, Temmuz ayı sonunda Kıbrıs konusunda müzakerelere devam edilmesi için gerekli zeminin oluşturulup oluşturulamayacağı konusunda görüşmeler yapmak üzere adaya gelmiş ve 23 Temmuz’da Nikos Anastasiadis ve Mustafa Akıncı’yla görüşmüştü.

RAPOR GÖRÜŞÜLECEK

Lute’un taraflarla yaptığı görüşmelerin ardından hazırladığı rapor, 15 Ekim’de Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres tarafından Güvenlik Konseyi’ne sunulmuştu. Rapor, bugün Güvenlik Konseyi’nde görüşülecek.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı