FeaturedVOİ Özel Haber

Limya’lılardan Lurucina’lılara destek mesajı

Yıllar sonra Lurucina/Akıncılar – Limya arasındaki geçiş noktasının açılması yönünde hem Lurucina / Akıncılar’da bulunan köy sakinleri tarafından, hem de genel olarak tüm Lurucina’lılar tarafından başlatılan bir girişimle, geçiş noktasının açılmasının ne kadar önemli olduğuna bir kez daha vurgu yapıldı.

Hatice KERLO

Lurucina’lılar 26 Temmuz tarihinde taleplerini ve mesajlarını yetkililere iletmek üzere bir eylem düzenlemeye hazırlanırken, Voice Of The Island ekibi de Limya muhtarı Mihalis Georgiou’yu ziyaret etti.

Limya muhtarı bizleri büyük bir mutlulukla kabul ederken, aynı zamanda Lurucina’lılar ile aynı arzu içerisinde olduklarını da dile getirdi. Sözlerine devam eden muhtar Georgiou, Piroi-Athienu (Piroi-Kiracıköy) geçiş noktasının da açılımının ne kadar olumlu olacağını da kaydetti.

Muhtar Mihalis Georgiou, aslen Limya ve Lurucina/Akıncılar kökenli olup, kendisinin aktarmış olduğu üzere ataları da aynı şekilde Lurucina’lıydı.

Lurucina ve Limya köylerinin ayrılmalarından sonra bölgedeki sakinler için durum nasıl anlatılabilir?

1974’te sanki iki kardeş aileyi ayırıyor gibiydiniz, yaşanan duygular da öyleydi. 1958’de başlayan olayların ardından Birleşmiş Milletler Lurucina’ya giderek orada bulunan Limya’lı Kıbrıslı Rumları aldı ve o zamandan bugüne artık Lurucina’da Limya’lılar ikamet etmedi. Fakat hiçbir zaman Lurucina’lılar ile de irtibatlarını kesmediler. Limya’lılar, Lurucina’lılar ile hiçbir zaman hiçbir sorun yaşamadı. İki köyü ayırdılar ve halen bugün hem Limya’lılar hemde Lurucina’lılar için bu büyük bir üzüntüdür. Benim neslimde tükenirse acı veren şu ki artık kimse bir şey bilmeyecek ne Lurucina’lılar Limya için ne de Limya’lılar Lurucina için bir şey bilmeyecekler. Aslında her iki köy de bugüne kadar temaslarını kaybetmediler”.

 Lurucina’lılar yetkililere geçiş noktasının açılması hakkında mesajlarını iletmek üzere bir eylem hazırlığı içerisindedirler. Sizler bu konu hakkında ne söylemek istersiniz?

“Haklı olarak, Lefkoşa’ya veya Limasol’a gitmek istediklerinde onlar için bu durum büyük bir çile. Hem Lurucina’lılar için hem de Limya’lılar için bu durum büyük bir haksızlık. Ne yazık ki, iki köy arasında iletişimi yürüyerek sağlayabiliyor olsak da bugün bunu bilmeyen ve tarihi bilmeyenler var, çünkü yıllar geçiyor ve yeni nesil bunları bilmiyor. Biz toplum olarak, 26/7/2020 tarihinde mesajlarını iletebilmek adına Lurucina’lıların yapacakları eylem için onlara bu konuda onları desteklediğimiz mesajını gönderiyoruz. Geçiş noktasının açılması birçok anlama geliyor. Öncelikle insanlar yeniden birbirine bağlanacak. Aramızda yürüyerek 5 dakikalık bir mesafe olmasına rağmen, gerek Lurucina’ya gerekse Limya’ya gidebilmek için bir buçuk iki saatlik bir yolculuk yapmak çok büyük haksızlıktır. Geçiş noktasının açılmasıyla toplumlar arasındaki güven yeniden oluşacaktır. Lurucina belediye başkanı ile de iletişimim var ve kendisine bizim de geçiş noktasının açılmasını istediğimiz mesajını ilettim.  Bu atılacak küçük bir adım olabilir fakat bu şekilde birlikte yaşayabileceğimizi gösterebiliriz.

Limya muhtarı Mihalis Georgiou eski anıları üzüntüyle hatırlıyor ve devam ediyor…

Bir güzel yolcuk var, ben 1974’ten önce küçüktüm ve hatırlıyorum. Her Pazar günü Limya’lı genç kızlar ve erkekler ve diğer taraftandan Lurucina’lı genç erkek ve kızlar o yola gider yürüyüş yaparlar volta atarlardı. Bunu bazıları halen daha hatırlıyor ve anlatıyorlar…”

Voice Of The Island-2020

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı