FeaturedKIBRISKültür Sanat

Lefkoşa Şarkı Sözü Yarışması tamamlandı

Lefkoşa Türk Belediyesi’nin (LTB) tüm renklerin kardeşçe bir arada yaşadığı şehrin tanıtılması, Lefkoşalı olmak ve Lefkoşalıların tarih, kültür ve dokusunun sözle ifade edilip ardından şehrin şarkısı haline gelmesi amacı ile düzenlediği Lefkoşa Şarkı Sözü Yarışması’nda kazanan eserler belirlendi.

Birincilik Arzu Arhun Topcu’nun eseri

Başkan Mehmet Harmancı, Ahmet Okan, Şevket Öznur, Cahit Kutrafalı, Ender Vangöl, ve Hüseyin Kırmızı’dan oluşan juri, başvuru yapan 62 eserden, katılım koşullarına uymayan 7 eseri şartname gereği eleyerek değerlendirmede bulundu. Yarışma jürisi tarafından birinci seçilen eser Arzu Arhun Topcu tarafından yazılan “Lefkoşam” olurken, ikincilik ‘Sokağındayım’ eseri ile Nügen Duru’ya gitti. İki şarkı sözü üçüncülük ödülüne layık görülürken, bunlardan biri Mehmet Karayaprak’ın ‘Lefkoşam’ eseri, diğeri de yine Nügen Duru’nun ‘Yakarış Saklı Kalsın’ eserleri oldu.

 

Başkan Harmancı: “Katılımcı anlayışla gerçekleştirilen süreç sonunda şehrin kendine ait kalıcı bir şarkısı olacak”

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, çok değerli bir jüri ile yıllardan sonra katılımcı bir ruhla bir araya gelindiğini ifade ederek, Lefkoşa içim yazılan birçok farklı şarkı sözünü değerlendirdiklerini söyledi “Yarışmaya katılımın yüksek olması aynı zamanda yurttaşların yaşadıkları şehre verdikleri önemin de bir göstergesidir. Katkı koyan, emek sarf eden başvuran herkese teşekkür ederim” ifadesini kullanan Başkan Harmancı, katılımcı anlayışla gerçekleştirilen süreç sonunda şehrin kendine ait kalıcı bir şarkısı olacağını belirtti.

Başkan Harmancı, yaptıkları yeni değerlendirme ile birincilik kazanan eserle beraber ikinci ve üçüncü gelen eserlere de süreç içerisinde beste yapılması kararı verdiklerinin söylerdi. Başkan Harmancı “Lefkoşa’da yurttaşların yaşadıkları şehre ilişkin atılacak adımlarda katılımcı olmalarına her zaman büyük önem veriyoruz. Lefkoşamız için bu ve benzeri yarışmalarımızı Lefkoşa’nın markasına yakışır şekilde devam ettireceğiz” dedi.

Dereceye giren tüm eserlerin besteleri LBO tarafından yapılacak

Yarışmada ödül alan tüm eserlerin LBO tarafından bestelenmesi yanında birinciye 2 bin 500 TL ve 1 yıllık Velespeed üyeliği, ikinci ve üçüncüye ise bir yıl boyunca Lefkoşa Belediye Tiyatrosu oyunları ve Lefkoşa Belediye Orkestrası konserleri ve festivallerine iki kişilik ücretsiz bilet verilecek.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı