FeaturedKIBRIS

Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Eğitim Merkezi proje kapanış etkinliğini gerçekleştirdi

Lefkoşa Özel Eğitim ve İş Eğitim Merkezi’(LOEİEM)’nin yürüttüğü AB finansmanlı Özel Eğitim Öğrencilerinin Sosyal İçerme ve Mobilizasyonu Projesi’nin Kapanış Ekinliği dün, okulun dış bahçesinde gerçekleştirildi.

LOEİEM’den yapılan açıklama şu şekilde:

LOEİEM’den yapılan açıklamaya göre, okul müdürü Soner Öyken yaptığı açılış konuşmasında; “bu proje kapsamında okullarına özel asansörlü engelli aracı ve okulun duyu odasına özel eğitici-öğretici materyaller alındığını,  tüm okul öğretmenlerine özel olarak uzmanlardan alınan Ergoterapi seminerine katıldıklarını ve Letonya’daki özel eğitim okullarındaki Ergoterapi uygulamalarını yerinde gözlemlediklerinin bilgisi aktardı. Öyken, okullarına alınan ilk asansörlü aracın özellikle tekerlekli sandalyedeki öğrencileri sosyal hayata katabilme adına büyük katkı sağladığını ve diğer okul ve eğitim merkezleri, tarihi yerler, parklar gibi kamusal alanlara öğrencilerimizin bu araçla rahatça gidebildiğini ve sosyalleştiklerini görmekten tüm okul idaresi olarak büyük bir mutluluk içinde olduklarını aktardı. Sözlerine projenin tüm paydaşlarına teşekkür ederek son veren Öyken’in konuşması sonrasında, proje ekibi tarafından hazırlanan proje faaliyet aktarımını içeren sunum, barkovizyon aracılığıyla izlendi.”

Sunum sonrasında AB Destek Ofisi bölüm başkanı Michael Docherty yaptığı konuşmada, toplumun savunmasız öğelerinin hayırsever bağışlar için doğmuş olarak değil, hakları olan insanlar olarak görmenin gerektiğini ve özel eğitime ihtiyacı olan çocukların potansiyellerini gerçekleştirebilmelerinin toplumsal bir görev olduğunu belirtti.

Bilinçli ve sağlıklı bir toplum için eğitimin çok önemli olduğunu belirten Docherty, projenin çok başarılı olduğunu ve tüm okul yönetimini de çalışmalarından dolayı tebrik etti.

Etkinliğin son konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakanlığı özel eğitim birim sorumlusu Melek Kanlı, LOEİEM’in çok özel ve örnek bir proje yürüttüğünü, projenin öğretmen, veli ve çocuklar için çok faydalı olduğunu ve İlköğretim dairesi olarak gurur duyduklarını belirtti.

Etkinlik, kokteyl ve okul içerisinde gerçekleştirilen gözlem ile son buldu.

Voice of the Island/LOEİEM

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı