FeaturedKIBRIS

Kuir Kıbrıs ‘Renklerin Çeşitliliği Proje’ açılışı gerçekleşti

Kuir Kıbrıs Derneği 10. yıl sergisi ve “Renklerin Çeşitliliği Proje” açılış etkinliği gerçekleşti.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülen “Renklerin Çeşitliliği” başlıklı proje açılışı ve Kuir Kıbrıs’ın 10. Yıl Sergisi 4 Mart Pazartesi saat 19:00’da EMAA Başkent Sanat Merkezi’nde gerçekleşti.

“Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve dahası (LGBTİ+), tüm renklerin birlikte var olabildiği bir Kıbrıs için Renklerin Çeşitliliği Projesi!” sloganıyla yola çıkan ekip, Kıbrıs’ın kuzey kesiminde LGBTİ+’ların insan haklarına erişimini sağlamak ve ayrımcılığı önlemeyi hedeflemektedir. Aralık 2018’de başlayan ve üç yıl sürecek olan “Renklerin Çeşitliliği Projesi”, Avrupa Birliği “Kıbrıslı Sivil Toplum İş Başında VI” Hibe Programı kapsamında finanse edilmekte ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından yürütülmektedir.

Etkinlik proje koordinatörü Erman Dolmacı’nın açılış konuşması ile başlayıp, Kuir Kıbrıs Derneği kurucusu ve aktivistlerinden Hüseyin Çavuşoğlu’nun konuşması ardından Avrupa Birliği Program Destek Ofis Bölüm Yöneticisi Michael Docherty’nin açılış konuşmasıyla devam etmiştir.

Proje koordinatörü Erman Dolmacı, önümüzdeki 3 yıl boyunca proje ile Kuir Kıbrıs’ı neler beklediğini aktarırken, Kuir Kıbrıs Derneği kurucusu ve aktivistlerinden Hüseyin Çavuşoğlu da, ceza ile ilgili yasal mevzuat değişiklik sürecini ve kendi deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.

Avrupa Birliği Program Destek Ofis Bölüm Yöneticisi Michael Docherty konuşması sırasında, devletlerin insan yaşamının bazı noktalarına müdahale etme hakkına sahip olmadığı yönündeki düşüncelerin gitgide daha çok kabul görmekte olduğunu ancak eski önyargılardan kolay kolay vazgeçilemediğini de dile getirdi. Docherty, buna bağlı olarak, projenin LGBTI bireylere sağlayacağı yasal, psikolojik ve sosyal danışmanlığın göz ardı edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Açılış etkinliği günümüze kadar olan süreçte yaşananların sanatsal bir şölenle sergilendiği ve küratörlüğünü Zehra Şonya’nın üstlendiği “Kuir Kıbrıs 10. Yıl Sergisi”nin gezilmesi ve kokteyl resepsiyonu ile sona ermiştir.

Yoğun ilgi gören sergi EMAA Akdeniz Sanat Merkezi’nde 11 Mart 2019’a kadar hafta içi her gün saat 16:00-19:00 arası ziyaret edilebilecektir.

Kuir Kıbrıs Derneği nedir?

Kuir Kıbrıs Derneği; cinsiyet, cinsiyet ifadesi, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği ayrımcılıklarıyla mücadele

edilmesi yönünde çalışmalar yürüten bir sivil toplum örgütüdür. Kuir Kıbrıs, LGBTİ+’ların insan haklarına

erişimini sağlamak için hukuk, eğitim, psikoloji, sağlık gibi çeşitli alanlarda yerel ve uluslar arası örgütlerle

işbirliğiyle aktif olarak çalışan bir dernektir.

Daha fazla bilgi için:

https://www.kuirkibris.org

https://www.facebook.com/queercyprus

https://www.instagram.com/queercyprus/

https://twitter.com/kuirkibris

Dayanışma Hattı: +90 542 858 58 47

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı