FeaturedKIBRIS

Kocaismail: “devlet yetkilileri hastalara verdiği sözleri tutmuyor”

Kanser Hastalarına Yardım Derneği Başkanı Raziye Kocaismail, kanser hastalarının yaşadığı sorunlara değinerek devlet yetkililerini kanser hastalarına verdiği sözleri tutmamakla suçladı.

Kocaismail, Kanser Dayanışma Kurulu’nun ve kanser kontrol programının kurulacağına dair devlet yetkililerinin kendilerine sözler verdiğini ancak sözünü tutmadığını söyledi.

Girne Ada Lions Kulübü yetkililerini kabulünde konuşan Kocaismail, “Yapılması gerekenler devlet tarafından hala sahiplenilmiyor. Devlet politikası ile sahiplenilmiyor. Kanser Hastalarına Yardım Derneği adına, geçen yıl aralık ayında meclisin önünde tek kişilik eylem gerçekleştirmiştim. 25 yıldır verilen sözler sadece gençliğimi aldı gibi görüyorum. Aslında değişen hükümetlerle, verilen sözler hiç yerine getirilmedi. O eylemle amacım hem kendi hesabımı sormak, hem de verilen sözlerin tutulmamasına dikkat çekmek istedim” dedi.

“Çıkarılan istatistik bana göstermelik geldi”

Kocaismail, Kanser Dayanışma Kurulu’nun kurulması ve kanser kontrol programlarının da Türkiye’de olduğu gibi ülkemizde de olmasını talep ettiklerini söyledi.

Meclis önünde tek kişilik eylem yaparken o dönem Turizm Bakanı olan şimdiki Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu’nun ve dönemin Sağlık Bakanı’nın kendisini içeriye davet edip, onkolojide bir birim oluşturmayı vaat ettiklerini söyleyen Kocaismail, şöyle devam etti:

“O birim oluşturuldu. Ocak, şubat, mart ve nisan olarak. Ülkemizdeki Tıp Fakültesi dekanlarından tutun, çok değerli profesörlerle, kanserle ilgili doktorlarla ve diğer sivil toplum örgütleriyle toplantılar düzenlendi.

Elimizdeki veriler de onlara verilirdi, devletteki veriler de toplandı. İstatistik çıkarıldı. Göstermelik bir istatistik gibi geldi bana bu. Çünkü üzerinde çalışılamayacak şekilde toplandı. Öreğin hasta Güzelyurt dediyse Güzelyurt yazıldı. Ancak zaman, yer belirtilmedi. Daha detaylandırılmış bilgilerle hastalarımıza gidelim. Ama yapılamadı”.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı