FeaturedKIBRIS

KİU-TÖMER yabancılara Türkçe kurslarına başladı

Kıbrıs İlim Üniversitesi çatısı altında kurulan Türk Dili Araştırmaları ve Öğretimi Merkezi KİU-TÖMER, yabancılara Türkçe öğretimi eğitimlerine başladı.

Yaklaşık üç aydan beri Türkçe öğretim çalışmalarını sürdüren KİU-TÖMER, Kıbrıs’ın kuzeyine çeşitli amaçlarla gelmiş olan yabancı uyruklu katılımcılarına başlangıç düzeyinde başlattığı kurslarını tamamlamış olup, bir üst düzey olan A2 kuruna geçiş yaptı.

Üniversite bünyesinde yürütülen bu çalışmalarla ilgili olarak KİU-TÖMER Müdürü Doç. Dr. Osman Yıldız yaptığı açıklamada: “Bundan yaklaşık üç ay önce kurmuş olduğumuz KİU- TÖMER, kısa süre içerisinde Türkçe öğrenmek için kendisine başvuran 10 öğrenciyi başarılı bir şekilde bir üst düzey olan A2 kuruna geçişini sağlamıştır. Başlangıç aşamasında Türk Alfabesini okumada ve telaffuzda güçlük çeken bu öğrenciler, bugün gelinen noktada kendilerini ifade edebilecek düzeye ulaşmışlardır. Onların bu seviyeye ulaşmasında kuşkusuz KİU-TÖMER bünyesinde ders veren öğretim üyelerimizin rolü büyük olmuştur. Bilindiği üzere, yabancılara Türkçe Öğretimi konusu ayrı bir uzmanlık istemektedir. Bizim başarı sağlamamızda Öğretim elemanlarımızdan Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Parlakyıldız’ın ve Öğretim Görevlisi İbrahim Arslan’ın alandaki deneyimleri büyük rol oynamıştır. Ayrıca İstanbul Aydın Üniversitesinin bünyesinde yer alan AYDIN-TÖMER’in de katkılarını burada ifade etmek istiyorum. AYDIN-TÖMER bizleri İstanbul Aydın Üniversitesine davet ederek, deneyimlerini ve çeşitli eğitim dokümanlarını paylaşmışlardır.” dedi.

Osman Yıldız, ayrıca Kıbrıs İlim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Selman Arslanbaş’ın yabancılara Türkçe Öğretimi konusunda ihtisas yapmış birisi olduğunu, bu Dr. Fazıl Küçük Caddesi No. 80 Ozanköy / Girne T: +90 392 650 00 00 E: [email protected] alanda kendilerine verdiği katkı ve teşvik her türlü takdirin üzerinde olduğunu, KİU-TÖMER’in göstermiş olduğu başarıda, ona ait paydan dolayı kendisine teşekkür etti.

Etiketler

Benzer Haberler

Başka Haberler

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı