FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

Kıbrıs’ta barış için meditasyon ve yoga yapacaklar

Tünay MERTEKCİ

3 buçuk yaşından beri Avustralya’da yaşayan Müge Hüdaverdi, meditasyon eğitmeni. 1999 yılından beri meditasyon yapan Hüdaverdi, kendini bu alanda geliştirdi ve eğitmenliğe kadar yükseldi.

21 ila 22 Eylül günleri Lefkoşa’da ara bölgede barış için meditasyon ve yoga etkinliği yapacaklarını belirten Hüdaverdi, herkese kapılarının açık olduğunu dile getirdi. Kıbrıs’ı dünyaya bir bütün olarak tanıtmak istediğini dile getiren Hüdaverdi, tüm Kıbrıslıları dünya barışı için bir araya gelmeye davet etti.

Hüdaverdi: 1999 yılından beri meditasyon yapıyorum

1966 yılında Lefkoşa’da dünyaya gelen Müge Hüdaverdi, henüz 3 buçuk yaşındayken ailesiyle birlikte Avustralya’ya göç etti. Orada yeni bir hayat kurduklarını belirten Hüdaverdi, o zamandan beri Sydney’de yaşadığını kaydetti. 3 çocuk sahibi olduğunu ifade eden Hüdaverdi, 2 de torununun olduğunu dile getirdi. Henüz 17 yaşındayken çok küçük yaşta evlendiğini belirten Hüdaverdi, 1999 yılında evliliğinin yıkıldığını söyledi. O dönem kötü zamanlar geçirdiğini ifade eden Hüdaverdi, bir arkadaşının tavsiyesiyle o dönem meditasyona katıldığını vurguladı. Hüdaverdi, “Geleceğe karamsar bakıyordum. Her şey kapkaranlıktı. Meditasyona gidince ne değişecek diye düşündüm. Arkadaşım meditasyona gidersen her şey düzelecek dedi. Gittim. İyi hissetmeye başladım. 1999’dan beri haftada 2-3 kez meditasyona gittim. Devamında kendimi geliştirdim ve meditasyon öğretmeni oldum” diye konuştu.

“Sürekli hayaller görüyordum…”

10 yıl önce kendini meditasyon yaparken bir yerde hayal ettiğini belirten Hüdaverdi, sürekli Kıbrıs’ı düşündüğünü söyledi. “Meditasyonda gözlerinizi kapatırsınız, kendinizden geçersiniz. Uçarsınız sanki. Kıbrıs’ta olduğum gelirdi aklıma ama tam nerede bilmiyordum” diye konuşan Hüdaverdi, sürekli böyle hayaller gördüğünü belirtti. Geçen yıl Kıbrıs’a geldiğini vurgulayan Hüdaverdi, “Ara bölgeden geçerken anladım ki hayalini gördüğüm yer burasıydı” dedi. Facebook’ta ‘One Cyprus’ isimli sayfada bir Kıbrıslı Rum ile tanıştığını kaydeden Hüdaverdi, tanıştığı kişinin 1974’ten beri adaya gelmediğini ifade etti. Söz konusu sayfada tanıştığı kişinin Yoga eğitmeni olduğunu belirten Hüdaverdi, kendisinin de meditasyon öğretmeni olduğunu dile getirdi.

“Kıbrıs’ta barış için meditasyon”

Sosyal medyada tanıştığı arkadaşına hayallerinden bahsettiğini söyleyen Hüdaverdi, “Ben dedim ki kendisine benim hayallerimde hep böyle bir şey var. Onun da hoşuna gitti ve kendisinin de böyle bir hayali olduğunu söyledi. Aynı şeyi hayal ettiğimizi söyledi” şeklinde konuştu. Bunun sonucunda birlikte bir şey yapmaya karar verdiklerini ifade eden Hüdaverdi, “Bunları 2 yıl önce konuştuk. Nasıl yapacağımıza karar verdik. Nasıl olacak nasıl başaracağız diye planlama zamanı geçirdik. Ondan sonra Pembe diye bir arkadaşım ile konuştum. Hep böyle bir hayalim olduğumdan ona da bahsettim. Pembe de bana yardım edeceğini söyledi ve o zaman başladı çalışmalar” dedi. Geçen yıl da Lefkoşa ara bölgedeki Goethe Enstitüsünde ‘Kıbrıs’ta Barış için meditasyon’ yaptıklarını belirten Hüdaverdi, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türklerin geçen yıl 3 saatlik bir etkinlik yaptığını ifade etti.

“Güneşe merhaba deyip başlayacağız”

Bu yılki etkinliklerinin 21 Eylül Cumartesi ile 22 Eylül Pazar olmak üzere 2 günden oluşacağını kaydeden Hüdaverdi, iki gün de sabah 7’de başlayacaklarını söyledi. Etkinliğin Ledra Palace’da başlayacağını ifade eden Hüdaverdi, “7’den 9’a meditasyon yoga yapacağız. Güneşe merhaba diye bir şey vardır yogada. Onun ile başlayacağız. Ondan sonra enerjiyi temizlemeyeceğiz, üçüncü gözü açacağız ve rahatlayacağız. Bunun devamında da gelen arkadaşlarla workshop olacak” dedi.

“İsteyen herkes katılabilir”

Herkese kapılarının açık olduğunu ifade eden Hüdaverdi, isteyen herkesin etkinliğe katılabileceğini belirtti. Hayatında meditasyon yapmayan kişilerin de katılabileceğini ifade eden Hüdaverdi, “Çünkü öyle bir şekilde öğretilir ki herkes yapabilir” dedi. Hayatında hiç yapmayanlar için daha iyi olabileceğini kaydeden Hüdaverdi, amacının Kıbrıs’ı dünyaya bir bütün olarak tanıtmak olduğunu söyledi. “Ben Avustralya’da büyüdüm. Nerelisin diye sorduklarında Kıbrıslıyım derim. Dünyanın her ucunda bunu söylerim. Kıbrıslı olduğumu söylediğim zaman Kıbrıs’ı bölünmüş ada olarak tanımlar insanlar. Kıbrıs’ı hep böyle bilirler. Doğdum büyüdüm Kıbrıs problemi bugüne kadar geldi” diyen Hüdaverdi, amacının Kıbrıslıları toplayıp Kıbrıs’ı dünyaya farklı bir şekilde tanıtmak olduğunu kaydetti.

“Yeşil Hattı ortadan kaldıralım”

“Kıbrıs barışın ve huzurun ortası” sloganıyla hareket ettiğini ifade eden Hüdaverdi, söz konusu etkinliğini önümüzdeki beş yıl daha devam edeceğini vurguladı. Yurtdışından gönüllü olarak gelecek kişilerin de olduğunu dile getiren Hüdaverdi, “Hiçbiri para istemedi. Ben konuştum, durumları anlattım, herkes gönüllü olarak katılabileceğini söyledi” şeklinde konuştu. “Kıbrıs’ı bir bütün olarak tanıtalım dünyaya. Yeşil hattı kaldıralım ortadan” diyen Hüdaverdi, Kıbrıslıları dünya barışı için bir araya gelmeye davet etti.

Voice Of The Island – 2019

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı