FeaturedKIBRIS

Kıbrıs’ta 2018’e seçimler damgasını vuracak!

Anadolu ajansı Kıbrıs ile ilgili yayınladığı haberde Kıbrıs adasında 2018 yılında yapılacak olan seçimlerden 2018’in en önemli olayları olarak bahsetti.

Kıbrısın Kuzeyi ve Güneyinde yapılacak olan seçimlere yer verdiği haberi şöyle ;

Ada’da 2018’in en önemli gelişmesi hem Kuzey Kıbrıs’ta yapılacak erken genel seçim hem de Güney Kıbrıs’taki başkanlık seçimleri olacak.

Kuzeyde yapılacak “genel” seçim ile güneyde yapılacak olan başkanlık seçimi, Ada’da 2018 yılının en önemli gündemini oluşturacak.

Güney ise 28 Ocak’ta “Başkanlık” seçiminin ilk turu yapılacak.

MÜZAKERELER NİSAN, MAYIS AYINDA BAŞLAYABİLİR

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıs sorununun çözümünde yoğun bir mesai harcamış Rum lider Anastasiadis’in tekrar kazanması durumunda ise müzakerelerin nisan veya mayıs ayında tekrar başlayabileceği belirtiliyor. Ancak Türk tarafı yarım asırdır süren müzakerelere artık ucu açık bir şekilde masaya oturmak istemiyor.

İsviçre’nin Cenevre kentinde garantör ülkelerin de katılımıyla ocak ve temmuz 2017’de yapılan Kıbrıs Konferansı başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

ENERJİ ALANINDA İŞBİRLİĞİ

Güney Kıbrıs’ı bekleyen diğer gelişme ise Güney Kıbrıs, Yunanistan ve Mısır arasında enerji alanındaki üçlü liderler zirvesi, 2018 yılında da devam edilecek. Yunanistan, Kıbrıs ve Mısır arasındaki üçlü iş birliğinin bir sonraki zirvesinin 2018 yılı başlarında Girit Adası’nda yapılacağı belirtiliyor.

Öte yandan Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve İtalya arasında imzalanan doğalgaz mutabakat zaptının dört ülkenin enerji bakanları arasında 2018 yılı içinde imzalanması bekleniyor.

Dört ülke enerji bakanlıklarının teknik komitelerin görüşmeler gerçekleştirmeye devam etmeleri ve Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve İtalya arasındaki “Sınır Ötesi Anlaşmasının” 2018 yılında imzalanması konusunda anlaştıkları belirtiliyor.

Etiketler

Benzer Haberler

Başka Haberler

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı