FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

‘Kıbrıslı Türkler ile ortak mücadele, günlük yaşamımızın bir parçası’

Kıbrıs Üniversitesi Prodeftiki (İlerici Öğrenci Hareketi) Başkanı Panayiotis Athini gazetemize konuştu.

Tünay MERTEKCİ

Kıbrıs Üniversitesi Prodeftiki (İlerici Öğrenci Hareketi) Başkanı Panayiotis Athini gazetemize konuştu. Kıbrıs Üniversitesi İşletme ve Kamu Yönetimi Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi olan Athini, Limasol’a bağlı Piskobu (Yalova) köyünden Lefkoşa’ya eğitim almak için geldi. Prodeftiki olarak yaptıkları işlerden ve etkinliklerden söz eden Athini, AKEL’den Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılan Niyazı Kızılyürek hakkında da görüşlerini aktardı.

Athini: Öğrenci haklarını savunuyoruz

Prodeftiki olarak, en küçük problemden en büyüğüne kadar her öğrencinin yanında olarak haklarını desteklemeye ve savunmaya çalıştıklarını vurgulayan Kıbrıs Üniversitesi Prodeftiki (İlerici Öğrenci Hareketi) Başkanı Panayiotis Athini, Öğrenci Birliği ve Senato’da 8 sandalyeye sahip olduklarını kaydetti. Bu kurumlar aracılığıyla, öğrencilerin konut, öğrenci sponsorluğu hakkı gibi öğrencilerin ekonomik destekleri konusuyla ilgilendiklerine dikkat çeken Athini, bu miktarın son yıllarda Anastasiadis hükümeti tarafından kesintiye uğratıldığını dile getirdi.

“Öğrenciler ciddi sıkıntılarla karşı karşıya”

Kıbrıs Üniversitesi’nde öğrencilerin konut konusunda ciddi bir sorunla karşı karşıya kalmakta olduğunu kaydeden Athini, üniversite çevresindeki kiraların oldukça pahalı olduğuna değindi. “Bu yüzden mümkün olan her yerde mücadele veriyoruz” diyen Athini, Kıbrıs Üniversitesi’nde 7 bin öğrenci için yurt sayısının 200 tane olduğunu ifade etti ve bunun da hayal kırıklığı yaratmakta olduğunu vurguladı. Athini, aynı zamanda, okullar ve bölümler aracılığıyla,  öğrencilerin akademik sorunlarıyla daha iyi bir eğitim alabilmeleri konusunda çaba gösterdiklerine de dikkat çekti.

“Öğrencilerin Kıbrıs’ta yaşadığı şartlar görülecek…”

31 Ocak Perşembe günü “Öğrenci Yaşamı ve Bugünün İhtiyaçları” başlıklı bir etkinliğe ev sahipliği yapacaklarını ifade eden Athini, “Kıbrıs’taki öğrenciler şu anda birçok ekonomik problemle uğraşmak zorunda. Konut problemi gibi…  Tam gün ve yarı zamanlı çalışmak zorunda kalan öğrenciler var. Bu sorunları bu etkinlikte sunmak istiyoruz. Bizimle birlikte, Üniversite Rektörü ve Rektör Yardımcısı, ayrıca birçok dernek de olacak” dedi. Athini, bu sayede, bir öğrencinin bugün Kıbrıs’ta yaşadığı şartlarla finansal olarak başa çıkmasının ne kadar zor olduğunu vurgulamak istediklerini belirtti.

“Kıbrıslı Türkler ile dayanışma içerisindeyiz”

Kıbrıslı Türkler ile dayanışma içerisinde olduklarına dikkat çeken Athini, “Bizler için yurttaşlarımız Kıbrıslı Türkler ile ortak mücadelenin ve değerlerinin, günlük yaşam biçimi olduğunu, günlük bir rutin olduğunu söylemek istiyorum” dedi. Arzuladıkları Kıbrıs’ın, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların ortak gelecekleri ve vizyonları için birlikte mücadele edecekleri birleşmiş bir Kıbrıs olduğuna dikkat çeken Athini, bununla birlikte Prodeftiki olarak büyük bir kitleyle Edon’un Trodos gezisine katılacaklarını ve Kıbrıslı Türk gençlere de bu geziye katılmaları için çağrıda bulundu. Athini, Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi ve toplumların yeniden bir araya gelmesine dair açık bir mesaj göndermek için her yıl Trodos turuna yoğun bir katılım gösterdiğinden söz etti.

“Kıbrıs’ta barış engellenemez mesajı yolluyor”

Avrupa Parlamentosu seçimlerinde AKEL’in Kıbrıslı Türk Niyazi Kızılyürek’i aday göstermesi hakkında da görüşünü belirten Athini, “AKEL Merkez Komitesi’nin seçmiş olduğu adaylara inanıyoruz. Parti, Niyazi Kızılyürek’i bölgelerimizin ve toplumlarımızın yeniden birleştirme mücadelesinde onun oylarını da eklemek niyetiyle seçti. Bahsettiğimiz bu hareket Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkleri AKEL ile birlikte adım adım ilerlemeye davet ediyor ve halka Kıbrıs’ta barış engellenemez mesajı yolluyor” dedi.

(Voice of the Island 2019)

Etiketler

Benzer Haberler

Başka Haberler

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı