FeaturedKIBRIS

Kıbrıs’ın tarihine ve kültürüne en uygun isim seçilecek

Kıbrıs Cumhuriyeti Uzay Keşif Teşkilatı’nın (CSEO) bir yıl önce Uluslararası Astronomi Birliği’ne (IAU) girişinden sonra Kıbrıs halkı, güneş sisteminin dışındaki bir gezegenin ve yıldızının ismini seçecek.

Ağustos’ta başlayan kampanyada, tüm gök cisimlerine verilen isimlere karar veren Uluslararası Astronomi Birliği’nin Kıbrıs’ın yıldızının ve gezegeninin nihai isimlerini, ayrıca diğer ülkelerin diğer güneş sistemleri için seçtikleri isimleri duyuracağı açıklandı.

CSEO İsim Komitesi, yüzlerce aday ismi aldıktan sonra Kıbrıs’ın tarihine ve kültürüne en uygun isimleri seçecek. 9 Kasım Cumartesi gününden itibaren, bir hafta boyunca halk, www.astronomy.org.cy adresinde seçecekleri ve Kıbrıs’ı temsil edeceklerini düşündükleri bir isim için oy kullanabilecek.

IAU tarafından Kıbrıs’a tahsis edilen güneş sistemi 137 ışık yılı uzakta bulunuyor. 2002 yılında keşfedilen yıldız da, HD168746 kimlikle sarı bir cüce gezegen oluyor. Güneş sistemi dışındaki gezegen HD168746b de, Dünya’nın güneş sisteminin en büyüğü olan Jüpiter benzeri bir gaz bulutundan oluşuyor ve yıldızı etrafında her 6,4 yeryüzü gününde bir dönüyor.

(CNA – Voice of the Island)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı