FeaturedKIBRIS

“Kıbrıs sorununu Türkiye ile çözemezsek, bölünmeye gidiyoruz”

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’dan Anastasiadis hükümetine sert eleştiri.

EDON öğrenci bölümünün 27. konferansında konuşan AKEL Genel Sekreteri Andros Kyprianou, hükümetin salgın sorununu ele almasının yanlış olduğunu, şirketlere ve çalışanlara desteğin yetersiz olduğunu söyledi.

Kiprianu, AKEL’in hazırlamış olduğu raporunda çözüm ve önerileri yazılı olarak beyan etmesine rağmen, hükümetin bunu kullanmadığına işaret etti.

“Anastasiadis hükümeti ilk etapta tehlikeyi göz ardı etti, ardından çıkan vakaların devamında halka seslenerek, tedbir ve kararların alınması gerektiğini vurguladı” şeklinde konuşan Kiprianu, “hükümet uzmanları dinlemeye başladığı zaman doğru tedbirler alındı” dedi.

Açıklamasının büyük bir bölümünde Anastasiadis hükümetini eleştiren Kiprianu, aynı zamanda Kıbrıs sorununa da değinerek yine hükümetin davranışlarını eleştirdi.

Kıbrıs sorunu hakkında Kiprianu, “Türk provokasyonunun her zamankinden daha yoğun olduğunu, ancak hükümetin üçüncü şahıslara çözüm bulmayı umduğunu” söyledi.

Kiprianu konuşmasının devamında şunları kaydetti:

“Bugün Türkiye’nin her zamankinden daha kışkırtıcı davrandığı bir noktaya geldik, ancak ortaklarımız onu sıvazlıyor” dedi.

Kıbrıs sorununu Türkiye ile çözemezsek, bölünmeye gidiyoruz. Bu durum, Türkiye’nin ülkemizin sadece büyük bir bölümünü kontrol etmesini sağlıyor.

Türkiye’nin ulaşacağımız anlaşmalara saygı gösterip göstermeyeceği konusunda çekinme ve endişe etmekte haklılar ancak AKEL, uzmanlardan anlaşmalara uymama olasılıklarını değerlendirmelerini istedi. Fakat bu rapor hükümet tarafından kullanılmadı.”

Kiprianu, son olarak Anastasiadis hükümetini özür dilemeye davet ederek, “biz bu özrü kabul edeceğiz” dedi.

Voice of the Island-2020

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı