FeaturedKIBRIS

‘Kıbrıs sorununa zamana dayanacak bir çözüm bulunmalıdır’

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Kıbrıs Türk Toplumunun ve uluslararası topluluğun, Kıbrıs sorununa zamana dayanabilecek bir çözüm bulunması amacıyla iki toplum arasında karşılıklı anlayış, saygı ve bir toplumun diğerine hükmetmemesi için barışçıl şartların yaratılmasının önemini anlaması gerektiğini söyledi.

Anastasiadis çarşamba akşamı düzenlenen “1974 Kıbrıs – Tecrübeler” başlıklı kitabın tanıtım etkinliğinde konuşarak, BM Genel Sekreteri’nin Özel Görevlisi Bayan Jane Holl Lute ile telefonda konuştuğunu söyledi.

Anastasiadis, BM yetkilisine, 2017 yazında İsviçre’nin Crans- Montana beldesinde yer alan BM himayesindeki görüşmelerin çöküşünden bu yana BM Genel Sekreteri’ne her zaman söylediğini tekrarladığını belirtti.

Crans-Montana’daki müzakereler sırasında Kıbrıs Rum tarafının BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sunduğu altı nokta üzerine yazılı olarak bir dizi öneride bulunduğunu ifade eden Nikos Anastasiadis, “Maalesef, eksik olan bizim siyasi irademiz değildi, diğer tarafının ve özellikle Türkiye’nin iradesi idi” dedi.

Anastasiadis, “Türkiye’nin salt Türk işgali altındaki bölgeleri kontrol etmek istemiyor tüm Kıbrıs’ı kontrol etmeyi arzu ediyor” dedi.

Anastasiadis, Kıbrıs’ın ordulara ve herhangi bir şekilde askeri birliklere ihtiyacı olmadığına dikkat çekti.

“Biz, insan haklarına kesinlikle saygı duyulan, Avrupa’da bir ülkeyiz. Garantörlere ihtiyacımız yok, çünkü bugüne kadar onlardan acı çektik ” dedi.

(CNA- Kıbrıs Haber Ajansı)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı