FeaturedKIBRISTürkiye

‘Kıbrıs Rum Yönetimi hariç herkesle çalışmaya hazırız’

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hariç herkesle çalışmaya hazır olduğunu belirtti.

Çavuşoğlu, CNN Türk’te katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı, değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, MİT Başkanı Hakan Fidan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile birlikte Libya’ya yaptıkları ziyarete ilişkin, “Libya’ya, Libya’nın meşru yönetimine olan desteğimizi güçlü bir şekilde hem kendilerine vurgulamak hem de tüm dünyaya göstermek için gittik.” ifadesini kullandı.

Libya’ya böyle bir ziyaret yapılacağına ilişkin ABD ya da Rusya ile bilgi paylaşılıp paylaşılmadığının sorulması üzerine Çavuşoğlu, “Hiç kimseyle paylaşmadık. Zaten Libya yetkilileriyle, yani meşru yönetimle temaslarımızı bilmeyen yok. Bazen onlar geliyor, arada biz de böyle gidiyoruz.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Libya’ya yönelik silah ambargosunun denetlenmesi için Avrupa Birliği (AB) tarafından Akdeniz’de başlatılan İrini isimli operasyona yönelik olarak da “İrini zaten boş bir harekat. Kozmetik, orada bulunalım, AB olarak bir şey yapıyoruz diye göstermelik bir hareket.” değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin Libya’da dengeyi değiştirdiğini ve bunu tüm dünyanın kabul ettiğini belirterek, “Eğer bu savaş, Libya, Trablus içinde sokak savaşına dönseydi bugün Libya’da büyük bir kaos olurdu ve 10 yıl daha bu savaş devam edebilirdi. Güç dengesini de biz sağladık.” diye konuştu.

“HAFTER GİBİ BİR ZİHNİYET ANCAK FİTNE, KAVGA VE İÇ SAVAŞ GETİRİR”

Çavuşoğlu, “(Libya’nın doğusundaki gayrı meşru silahlı güçlerin lideri) Hafter’in muhatap alınmaması gerektiği hususunda çok önemli bir açıklamanız oldu. Acaba Hafter’in yerine muhatap alınacak isim bulundu mu? Böyle bir isim var mı? Tobruk Temsilciler Meclisinin adı geçiyor.” şeklindeki soruya, “Burada, o kişinin ya da kişilerin saygın olması lazım. İki, savaş değil, siyasi bir süreçle Libya’da birliği sağlamayı hedeflemesi gerekiyor ya da o anlayışta olması gerekiyor.” yanıtını verdi.

Libya’nın doğusundaki gayrı meşru milis güçlerinin lideri Halife Hafter’in müttefiği Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih’in geçmişte Libya’ya yönelik başlatılan süreçlere davet edildiğini anlatan Çavuşoğlu, “Bahsettiğiniz kişiye gelecek olursak, şimdi Meclisten kaç kişi kaldı yanında? Milletvekillerinin çoğu Trablus’a geçti. Orada 20 civarında sanırım, milletvekili kaldı. Milletvekillerinin çoğu onun yanında değil. Bu neyi gösterir? O kişi de buradayken, Mecliste bile o birlikteliği sağlama kapasitesinde değil.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, sadece Hafter’den uzaklaşmanın yeterli olmadığını vurgulayarak, “Biraz önce söylediğim kriterler ve meşru hükümetin de güvenebileceği, muhatap alabileceği kişi ya da kişilerin olması lazım. Burada hiç kimsenin sistemden dışlanmaması gerekiyor ama Hafter gibi bir zihniyetin orada olması ancak fitne getirir, kavga getirir, ancak ülkeyi iç savaşa götürür.” dedi.

“RUM YÖNETİMİ HARİÇ”

Türkiye’nin, Doğu Akdeniz’de Güney Kıbrıs Rum Yönetimi hariç herkesle çalışmaya hazır olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

“Aynı şekilde şimdi Libya’da hatasından dönüp de Libya’yı birleştirmek için meşru yönetimle birlikte hareket etmek isteyen ülkeler varsa onlara ‘dün sen buraya zarar vermeye çalışıyordun, bugün hatandan dönsen de burada hiçbir sözün yok ya da hiç sizinle çalışmayız.’ demek de doğru olmaz. Sonuçta, doğru yolda, atılan doğru adımlarda bizimle birlikte hareket etmek isteyen ülkeler olursa, biz bunlarla tabii ki çalışırız. Doğu Akdeniz için de Libya için de geçerli.”

“LİBYA’DAN BİR HEYET GELECEK”

Çavuşoğlu, Türk müteahhitlerine olan borçlar konusunda Hafter’in saldırılarından önce Libya’nın bir takvim içinde ödemeleri başlattığını söyledi.

Enerji ve diğer alanlarda bazı Türk firmalarının savaş sebebiyle Libya’dan ayrılmak zorunda kaldığını belirten Çavuşoğlu, bu firmaların dönmesi ve projeleri tamamlamasını da konuştuklarını aktardı.

Çavuşoğlu, ayrıca Türk firmalarının bu projeleri üstlenirken mektuplar verdiğini ve dolayısıyla yükümlülükleri bulunduğuna işaret ederek, “Önümüzdeki günlerde bu konuları mutabakat zaptıyla çözmek için Libya’dan bir heyet gelecek.” dedi.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı