FeaturedKIBRISKıbrıs Sorunu

‘Kıbrıs konusu masadan sahaya kayıyor’

Meclis'te ekonomik gelişmeler ve Doğu Akdeniz'deki hareketlilik ele alındı

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda yapılan gündem dışı konuşmalarda, ekonomik gelişmeler, zamlar, özel eğitim, ilaç eksikliği, süt ürünü satışı, Kıbrıs sorunu ve Doğu Akdeniz’deki hareketlilik ele alındı.

UBP milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu, da konuşmasında, “Önemli bir eşikteyiz. Kıbrıs konusu masadan sahaya kayıyor” diyerek, Fatih Gemisi’nin denizlerdeki sondaj çalışmalarına işret etti.

Rum bakan ve diplomatların kapı kapı gezerek, bu konuyla ilgili dünya ülkelerinden medet umduğunu belirten Hasipoğlu, geminin kaptan ve mürettebatına yönelik tutuklama emri talep edildiğini söyledi.

Hasipoğlu, “Rum tarafı hem uzlaşmaz, hem de saldırgan bir tavır içinde. Hakça bir paylaşım için masaya oturacaklar. İster Amerika’ya ister Avrupa Birliği’ne gitsinler. Siyaseten de hukuken de haklıyız. Uluslararası hukukun dışında da değiliz” dedi.

Fatih’in sefere çıkması ve bildirimde bulunmasını  “geriye dönülemez bir süreç” olarak nitelendiren Hasipoğlu, “Rum tarafı, Türkiye’nin ve KKTC’nin mavi vatandaki haklarını gasp edemeyecek” dedi.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı