FeaturedKIBRIS

Kıbrıs Cumhuriyeti’nden Avrupa Konseyi zirvesi ışığında yoğun faaliyetler

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Perşembe günü yapılacak Avrupa Konseyi zirvesi ışığında yoğun diplomatik çalışmalar yürüttüğü belirtildi.

Rum radyosunun haberine göre, Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisindeki faaliyetleri konusunda, Brüksel’in, söylemin ötesinde faaliyete geçmesi hedefini taşıyan Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan’ın bu konuda diplomatik çalışmalar yürütüyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Nikos Hristodulidis ve Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgos Katrugalos’un, bu amaç çerçevesinde dünden itibaren,  Avrupa Konseyi zirvesi için hazırlık niteliği taşıyan Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Genel İşler Konseyi toplantıları çerçevesinde büyük mücadele verdiği ifade edildi.

Avrupa Konseyi zirvesinde, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin, Türkiye’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin MEB’i içerisindeki “ihlalleri” veKıbrıs Cumhuriyeti’ne karşı “savurduğu tehditlere” ilişkin görüşleri değerlendirilecek.

Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan Dışişleri Bakanlarının, bugün Genel İşler Konseyi çerçevesinde, Türk davranışına ilişkin özel bir paragrafın dahil edilmesi beklenen sonuç bildirgesi genişleme bölümündeki konuyu daha fazla ele alması bekleniyor.

ANASTASİADİS

Rum haber kaynaklarına göre, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis ise yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi içerisinde gerçekleştirdiği “yasa dışı faaliyetler” konusunda Türkiye’ye güçlü mesajlar göndereceğine dair iyimserliğini dile getirdi.

Bunun, hedefleri olduğunu söyleyen Anastasiadis, zirve sonuç bildirgesinin kendilerini memnun etmemesi durumunda veto konusunun gündeme gelip gelmeyeceği sorusuna karşılık ise “gelişmelere bağlı olarak doğru icraatların yapılması gerektiğini” söyledi.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı