FeaturedKIBRIS

Kıbrıs Cumhuriyeti Türkiye’yi BM’ye şikayet etti!

Kıbrıs Cumhuriyeti, Temmuz ayında hava sahasıyla karasularını ihlal eden Türkiye’yi Birleşmiş Milletler’e (BM) şikayet etti ve ihlallere hemen son verilmesini istedi.

Kıbrıs’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vekili Polly Ioannou’nun, Türkiye ihlallerini protesto eden bir mektup gönderdiği bildirildi.

Ioannou, 29 Ağustos 2018 tarihli mektubuyla birlikte uluslararası hava trafik kurallarını ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ulusal hava sahasının ihlallerinin ve Temmuz 2018’de Türk savaş gemilerinin kapalı limanlarını kullanan Türkiye’nin ihlallerinin ayrıntılı iki belgesini gönderdi.

Polly Ioannou, Guterres’e, Kıbrıs’ın kuzeyinde Türkiye tarafından Temmuz 2018’de Türk Hava Gücü tarafından yapılan tatbikatlarla ilgili olarak yayımladığı üç notam hakkında da bilgi verdi.

Polly Ioannou şöyle devam etti:

“Türkiye Lefkoşa FIR hattında radyo çağrılarıyla sivil ve askeri uçakları sistemli olarak taciz etmektedir. Aynı zamanda Lefkoşa FIR hattı tacizleri, ayrıca Kıbrıs’ın ulusal hava sahasının ihlalleri aralıksız devam etmektedir.”

“Türkiye’nin sürekli olarak uluslararası hukuku ihlal etme ve uluslararası kural ve düzenlemeleri çiğneme politikasının uluslararası barış ve güvenlik için daimi tehdit, bölgenin istikrarı üzerinde olumsuz bir etkisi olmuştur; uluslararası sivil havacılığın güvenliğini tehlikeye atmakta, Kıbrıs üzerindeki hava trafiğinde zorluklar yaratmakta ve Kıbrıs barış sürecinin yürütülmesinde gerekli ortamın yaratılmasını engellemektedir.”

“Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kuzey bölgesinin 1974’ten beri işgal altında tutmayı sürdüren Türkiye’nin söz konusu faaliyetleri açıkça Kıbrıs’ın egemenliğini baltalamayı amaçlamakta, devam eden fiili bölünmeyi sağlamlaştırmakta ve Kıbrıs’ın işgal toprakları üzerinde sözde hava sahası iddia ederek ayrılıkçı oluşumu yükseltmektedir.”

“Kıbrıs’ta çeşitli Güvenlik Konseyi kararlarında, özellikle 541 (1983) ve 550 (1984) sayılı kararlarda belirtildiği gibi tek bir yasal Hükümet vardır. Konsey, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sözde ayrılıkçı tarafındakinin yasal olarak geçersiz olduğunun altını çizmiştir.”

“Hükümetim adına uluslararası hava trafiği tacizlerini, ulusal hava sahası ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin karasularının ihlallerini şiddetle protesto eder, bu ihlallere hemen son verilmesini talep ederim. Kıbrıs Cumhuriyeti bu bağlamda Güvenlik Konseyi kararlarına saygı gösterilmesi, Birleşmiş Milletler Anlaşması’nda yer verilen egemenlik hakkına ve müdahale etmeme ilkelerine bağlı kalınması çağrısını yineler.”

Kıbrıs’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vekili Polly Ioannou, Türkiye’ye ve Kıbrıslı Türklere de, “Fiili gerçekler ve statükoyu resmileştirmek, Kıbrıs’ın bölünmüşlüğünü yükseltmek ve ayrılıkçı oluşumu siyasi yönden yükseltmek arayışıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin egemenliğini baltalamak yerine anlamlı barış müzakere sürecinin başlamasına katkıda bulunmalarını istedi.

Ioannou mektubunun sonunda “Bu mektubu gündem maddesi 44 olarak dağıtır, Güvenlik Konseyi ve Genel Kurul belgesi olarak ilave ederseniz minnettar olacağım” dedi.

Kaynak:CNA

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı