FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

‘Kendini hiçbir zaman halktan ayırmadı’

Tünay MERTEKCİ

Kıbrıslı Rum siyasi parti AKEL’in gençlik örgütü EDON’un Genel Sekreteri, AKEL Merkez Komitesi Üyesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti eski başkanlarından Dimitris Hristofias’ın oğlu Hristos Hristofias… Kıbrıs tarihine adını yazdıran önemli isimlerden biri olan ve belki de Kıbrıslı Türklerin en çok tanıdığı liderlerden biri olan Dimitris Hristofias, geçtiğimiz Haziran ayında 72 yaşında hayata gözlerini yummuştu. Dimitris Hristofias’ın cenaze törenine birçok Kıbrıslı Türk siyasinin yanı sıra halktan da oldukça fazla Kıbrıslı Türk de katılmıştı. Gazetemizin sorularını yanıtlayan Dimitris Hristofias’ın oğlu Hristos Hristofias, cenaze töreninde taziyeleri sadece Dimitris Hristofias’ın oğlu olarak değil, aynı zamanda Kıbrıs’ın güneyindeki en büyük gençlik hareketlerinden biri olan EDON’un genel sekreteri olarak da kabul ediyordu. Hristos hem babasını hem de AKEL’in tarihine geçen önemli bir lideri kaybetmişti… Babasının dünya görüşünün oluşmasında fakir ve işçi sınıfı bir ailede büyümesinin etkili olduğuna vurgu yapan Hristos Hristofias, EDON olarak da Kıbrıslı Türk birçok gençlik örgütüyle iyi ilişkilerinin olduğunu söyledi. Babası Dimitris Hristofias’ın halka hiçbir zaman yukarıdan bakmadığını dile getiren Hristos Hristofias, aynı yolda mücadelelerine devam edeceklerini vurguladı ve Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ekledi.

-EDON’un her yıl düzenlediği iki toplumlu etkinlikten bir kare.

Hristofias: Tüm Kıbrıslı gençlerin çıkarları için mücadele ediyoruz

Kıbrıslı Rum siyasi parti AKEL’in gençlik örgütü EDON’un Genel Sekreteri, AKEL Merkez Komitesi Üyesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti eski başkanlarından Dimitris Hristofias’ın oğlu Hristos Hristofias gazetemizin sorularını yanıtladı. EDON’un, tüm Kıbrıslı gençlerin, Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Ermeni, Kıbrıslı Maronit ve Kıbrıslı Latin gençlerin çıkarları için mücadele eden 75 yıllık zengin bir tarihe sahip olduğuna dikkat çeken Hristofias, sınıfsal, toplumsal ve politik mücadeleler verdiklerini vurguladı. Eğitim hakkı için mücadeleler, iş haklarıyla ilgili mücadeleler verdiklerini ifade eden Hristofias, “Dünya barışı ve silahsız bir dünya için mücadele. Özgürlük için mücadele. Halkımızın ve bölgemizin yeniden birleşmesi için mücadele veriyoruz” diye konuştu.

-Dimitris Hristofias ile Özker Özgür sohbet edip zivaniya içiyor.

“Her yıl Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum gençleri bir araya getiriyoruz”       

Bugün Kıbrıslı Türklerle olan ilişkilerinin tam olarak bu mücadelelere dayandığını kaydeden Hristofias, CTP, TDP, BKP ve Sol Hareket gençlik örgütleriyle çok yakın temaslarının olduğunu söyledi ve ortak hareket ettiklerinin altını çizdi. Geçmişte diğer ilerici örgütlerle de çok iyi işbirlikleri gerçekleştirdiklerini kaydeden Hristofias, her yıl ortak eylemlerinde Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum gençlerin bir araya geldiğini vurguladı. “Ortak etkinliklerimizde Kıbrıslı Türk ve Rum gençler buluşuyorlar, dostluklar kuruyorlar ve en önemlisi ortak sınıf bilincini oluşturuyorlar. Eylemler, etkinlikler, festivaller, kültürel etkinlikler, geziler, kamplar vb. şeyler Kıbrıslı Türkler ile düzenlediğimiz ortak etkinlikleri oluşturuyor” şeklinde konuşan Hristofias, bölünmenin neden olduğu zorluklara rağmen, bazı Kıbrıslı Türk gençlerin de EDON’un bir üyesi olarak görülebildiğini dile getirdi.

-Karl Marx’ın anıtı önünde Hristos Hristofias

“Dimitris Hristofias, Dikomo (Dikmen) köyünde fakir ve işçi sınıfı bir ailede büyüdü”

Geçtiğimiz Haziran ayında 72 yaşında hayata gözlerini yuman, babası Dimitris Hristofias hakkında da konuşan Hristos Hristofias, “Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı ve Meclis Başkanı olarak AKEL’in tarihi liderleri arasına ismini yazdırdı ve tarihe geçti” dedi. Dimitris Hristofias’ın dünya görüşünün oluşmasında, Dikomo (Dikmen) köyündeki fakir, işçi sınıfı bir ailede büyümesinin etkili olduğunu söyleyen Hristofias, “Marksizm-Leninizm ile proleter enternasyonalizminin idealleriyle beslendikten sonra dünya görüşü ortaya çıktı” dedi. Babasını sonuna kadar karakterize eden olayın sadeliği ve insanlığı olduğuna dikkat çeken Hristofias, babası Dimitris Hristofias’ın tüm yaşamı boyunca halkın binlerce kişisinden sadece biri olduğunun altını çizdi.

-Hristofias ailesi.

“Halka hiçbir zaman yukarıdan bakmadı”

“Kendini hiçbir zaman halktan ayırmadı ve halka hiçbir zaman yukarıdan bakmadı” diyen Hristofias, babasının Hem Kıbrıslı Rum hem de Kıbrıslı Türk işçilerle olan ilişkisinin de bu şekilde olduğunu söyledi. AKEL’in Kıbrıslı Türklerle uzun süredir devam eden derin ve köklü ilişkisinin, 1948’deki grevlerde ve milliyetçi- şovenlerin öldürdüğü insanların kanlarıyla kurulduğunu söyleyen Hristofias, “Dimitris Hristofias da kurulan bu bağı binlerce kişiyle kardeşçe sürdürdü” dedi. Babasının Kıbrıslı Türk arkadaşlarından bahsederken ‘kardeşleri’ ve ‘yoldaşları’ olarak bahseden Hristofias, “Kardeşleri ve yoldaşlarıyla birlikte Dimitris Hristofias’ın da her zaman söylemeye devam ettiği gibi: İki toplumu birbirine yakınlaştırmak ve toprağımızı yeniden birleştirmek için birçok büyük mücadele verdi. Böylece, Dimitris Hristofyas’ın son vedasında, en büyük ve en önemli konu, çalışanların, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin gözyaşları, üzüntülerinin onun üzerinde birleşmesiydi” dedi.

-Dimitris Hristofias’ın cenaze töreninde tabutunun önüne koyulan fotoğrafı.

“Liderlerin elindeki tek seçenek müzakerelere yeniden başlamak”

Kıbrıs sorununun iki toplumlu iki bölgeli federasyon temelinde çözülmesi gerektiği inancını yineleyen Hristofias, çözülmesi halinde Kıbrıs halkına yönelik felaketin sonlanmış olacağını belirtti. Bugün liderlerin elindeki tek seçeneğin bu bağlamda müzakereleri yeniden başlatmak olduğuna dikkat çeken Hristofias, “Bu, Crans Montana’da kaldıkları yerden devam edecek şekilde görüşmeleri sürdürerek, Guterres Çerçevesi ve uygulama mekanizması hakkındaki gayrı resmi belgeye dayanarak yapılan tüm yakınlaşmaları tekrar teyit ederek sağlanacak” dedi.

-Dimitris Hristofias’ın cenaze töreninde Hristofias ailesi taziyeleri kabul ediyor.

“Kıbrıs burada yaşayan tüm çocukların vatanıdır”

“Kıbrıslı Türk yoldaşlarımızla birlikte, iki toplum arasındaki güveni geri kazanma, hoşgörüsüzlüğü ortadan kaldırma ve halkımızı yeniden birleştirme mücadelesine devam edeceğiz” diyen Hristofias, BM kararlarında belirtildiği gibi siyasi eşitlikle, bir egemenliği olan, bir milliyeti ve bir uluslararası kişiliği olan bir devlet için uygulanabilir bir çözüm elde etmenin önemine dikkat çekti. “Özgür, yeniden birleşmiş, federal, silahsız, egemen, üçüncü ülkelerin hakka sahip olmadığı, gerçekten özgür bir Kıbrıs için milliyetçiliğe-şovenizme, emperyalizme, karşı bir Kıbrıs için iki toplum birlikte mücadele ettikçe umut da yaşayacaktır” diyen Hristofias, Kıbrıs’ın burada yaşayan tüm çocukların vatanı olduğunu ekledi.

Voice Of The Island – 2019

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı