FeaturedKIBRIS

“Kayıp ulaştırma bakanı aranıyor”

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası (HTKS), Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan’ı eleştirerek, “kayıp ulaştırma bakanı aranıyor” dedi.

Sendika Başkanı Cem Kapısız tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bölgesel ve global değişimlere bağlı olarak K.K.T.C. Hava Sahası transit trafiği gün geçtikçe artmaktadır. Yakın dönemde eğitim amaçlı bile olsa Geçitkale Havalimanı’nın hizmete girecek olması, ardından Ercan Havalimanı yeni terminal binasının açılması ile birlikte lokal trafiklerimizde de artış olacağı planlanmaktadır. Gerek turistik aktivitelerdeki artış, gerekse adamız etrafındaki doğal kaynaklara bağlı olarak askeri eğitim ve tatbikatların artışı, gün geçtikçe Hava Trafik Kontrol Merkezi’ndeki iş yükünü katlamaktadır.

Kullandığımız techizatlar (Radar bilgisayar ekranları ve uçaklarla iletişim kurduğumuz frekanslar dahil) birer birer arızalanmakta yerine yenileri alınmamaktadır. Hava trafiğinin ve yolcularımızın güvenliğini sağlamak maalesef basına demeç vermekle olmuyor. Bu konuda önceliklerin belirlenmesi ve yatırım yapılması gerekiyor, tabi bir de bunları yapacak İRADE.

Çöken her şeyi personel omuzlamakta, her gün yüzbinlerce yolcunun güvenle seyahat etmesi için görev ve sorumluluklarımızda olamayan riskler almaya mecbur kalmaktadır. Devletin yetersiz kaldığı yerde gerektiğinde masrafları cebimizden karşılayarak hizmet içi eğitimlere katılarak havacılığın uluslararası standartlarda yürütülmesini sağlamaya çalışmaktayız.

Eğitimli ve nitelikli olan personel mevcut ücretleri, alınan risk ile yapılan işin stresine oranla değersiz bulmakta ve sınavlara girerek başka dairelere geçmeye çabalamaktadır. Bu nedenle zaten üç yıl gibi uzun bir sürede eğitilebilen hava trafik kontrolörlerini sürekli olarak kaybetmekteyiz.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’na fedakarlık limitlerimizin dolduğunu, artık sözden daha fazlasına ihtiyaç olduğunu anlatmaya çalışıyoruz ancak kendisi de yolun sonuna geldiğimizi farketmiş olacak ki telefonlarımıza bakmamakta ve randevu taleplerimizi ise görmezden gelmektedir.

Bu nedenle Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı’nı  Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası olarak buadan uyarıyoruz; Çalışanlar da insandır ve bir dayanma sınırları vardır, yakın zamanda havacılıkta yaşanacak olan kaosa müdahale etmezseniz hepiniz kendi çökerttiğiniz sistemin altında kalacaksınız.

Yaşanacak olan sorunların sorumlusu olarak duyacağınız son pişmanlık hiçbir şeye fayda etmeyecektir. Hava Trafik Kontrolde söz konusu olan İNSAN HAYATIDIR ve PİŞMANLIKLARA YER YOKTUR.”

 

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı