KIBRIS

Kayıp kişilerin yakınları tarafından Theresa May’e mektup

Kıbrıs Haber ajansında yer alan habere göre, Britanya’da ikamet eden Kıbrıslılar ve Britanya’daki Kayıp Kişilerin Yakınları Örgütü, Britanya Başbakanı Bayan Theresa May’e bir mektup göndererek, Kıbrıs’ta kayıp kişilerin ailelerinin insan haklarının ihlaline son vermek amacıyla yapılan çabaların, Türkiye tarafından  “kasıtlı olarak geciktirme” girişimlerinden duydukları derin endişelerini ifade ettiler.

Mektupta, Britanyalı vatandaşlar ve kayıp kişilerin yakınları olarak Britanya hükümetinden “Türkiye’ye söz konusu insani konuda yanıtlar vermesi için gerekli diplomatik baskı yapması” çağrısında bulundular.

Örgüt üyeleri, 44 yıl sonra kayıp kişiler konusunda sağlanan ilerlemenin tatmin edici olmadığını ve Kayıp Kişiler Komitesi’ne göre her yıl birkaç kazı çalışması yapıldığını ve belirlenen her beş yerden yalnız bir yerde kemikler bulunduğunu belirttiler.

Mektupta, “Türkiye tarafından Kayıp Kişiler Komitesi’ne güvenilir bilgiler verilmemesi durumunda, kayıp kişiler konusu asla tamamen çözülmeyecek” denildi.

Mektupta son olarak, “Maalesef, Türk uzlaşmazlığı, inkâr ve hassasiyet eksikliğinden dolayı gerçek ve önemli ilerlemenin sağlanmasına izin vermedi. Böyle eylemler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Britanya’nın da üye olduğu Avrupa Konseyi,  Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletlerin kararlarına aykırı olmaya devam ediyor” ifadelerine yer verildi.

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı