FeaturedSağlık

Kanserli hücreyi anında tespit eden çalışma başarılı bulundu

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Görevlisi Hamit Altıparmak ve Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Görevlisi Fatih Veysel Nurçin, meme kanseri biyopsi görüntülerini kullanarak anında kanserli dokuyu keşfetmelerini sağlayan algoritma geliştirdi.

Meme kanserinde erken teşhisi kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen algoritmanın test denemelerinde yüzde 100 başarıya ulaştığı belirtildi.

YDÜ Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden verilen bilgiye göre, Hamit Altıparmak ile Fatih Veysel’in geliştirdikleri algoritma ile kötü huylu kanser hücrelerini doğrudan sınıflandırabildiği çalışması, Malezya’nın Penang şehrindeki konferansta poster sunumu olarak gerçekleştirildi.

Meme kanserinin günümüzde çok ciddi bir kanser çeşidi olduğunu vurgulayan Hamit Altıparmak, bu alanda yapılan geç tanının ölümlere sebebiyet verdiğini erken tanının ise hayatta kalma ihtimalini ciddi şekilde artırdığını söyledi.

Altıparmak, “Meme kanserinden en güvenilir tespit yöntemi olan biyopsi yöntemi ile elde edilen görüntülerde anında kanserli hücre tespiti için yaptığımız çalışmalar neticesinde geliştirilen görüntü işleme algoritması ile yaptığımız testlerde yüzde 100 başarı edildi” dedi.

Hamit Altıparmak, geliştirdikleri algoritma ile meme kanserinde erken teşhisi kolaylaştırmak ve dünyanın belirli bölgelerindeki özellikle fakir ülkelerdeki doktor sorununu çözmek amacıyla yapıldığını söyledi.

Geliştirilen algoritma sayesinde biyopsi yöntemiyle alınan göğüs dokusu mikroskop aracılığıyla resim haline getirildikten sonra algoritmaya sunularak sonuç elde edilebiliyor.

Geliştirilen algoritma aracılığıyla görüntü 7 aşamalı görüntü işleme tekniği uygulanarak kötü huylu kanser hücreleri doğrudan sınıflandırılabiliyor.

PATENT ALMA ÇALIŞMALARI SÜRDÜRÜLÜYOR…

Savunma sanayisinde, tasarım ve imalat uygulamalarında, hava ve uydu görüntülerinden hava durumu tahmin edilmesinde, yeryüzündeki doğal kaynakların izlenmesinde, zirai ürünlerin tahmin edilmesinde, ormanların gelişimin incelenmesinde ve tıp alanında kanserli hücrelerin tespit edilmesi gibi uygulamalarda sıklıkla görüntü işleme tekniklerinin kullanıldığına vurgu yapan Altıparmak, amaçlarının birçok kanser çeşidini doğrudan tespit eden yani algoritması içine gömülü mikroskop patentini almak olduğunu belirtti.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı