DÜNYAKültür Sanat

İşte Oscar 2019 ödüllerini kazanan oyuncular ve filmler…

Akademi Ödülleri olarak da bilinen sinema dünyasının en prestijli ödülleri Oscarlar sahiplerini buldu. 1929 yılından bu yana düzenlenen Akademi Ödülleri’nde ‘En İyi Film’ kategorisindeki ödülün sahibi, ünlü bir piyanist ve konser turunda şoförü olarak çalışan Tony’nin hikayesini anlatan ‘Green Book’, Türkçe adıyla ‘Yeşil Rehber’ oldu.

En iyi erkek oyuncu ödülünü gecenin favorilerinden Rami Malek, ‘Bohemian Rhapsody’de canlandırdığı Queen’in ünlü solisti Freddie Mercury rolüyle kucakladı. Malek, yer aldığı Mr. Robot dizisi televizyonda sürerken, sinema dalında en büyük ödülü de almış oldu.

Malek, konuşmasında ‘Göçmen ve kendine karşı dürüşt eşcinsel bir adamın filmini yaptık. Bu akşam onu ve hikayesini sizle kutluyor olmam, böyle hikayelere nasıl özlem duyduğumuzun kanıtı’’ dedi.

En iyi kadın oyuncu Oscarı da ‘The Favourite’ filminde canlandırdığı Kraliçe Anne rolüyle Olivia Colman’ın oldu. Film, 18’inci yüzyılda Kraliçe Anne dönemindeki iktidar çekişmeleri ve siyasi entrikaları konu alıyordu.

Bu yıl sunucusuz gerçekleştirilen ödül töreni, Queen ve Adem Lambert’ın ‘’We Will Rock You’’ and ‘’We Are Champions’’ performansıyla başladı.

Gecenin tek siyasi esprisi, ilk konuk sunuculardan komedyen Maya Rudolph’a aitti. Rudolph, ‘’Kafanız karıştıysa anımsatayım. Bu gecenin sunucusu yok, popüler film kategorisi de mevcut değil. ‘Meksika da duvarı ödemiyor’’ diyerek, Başkan Donald Trump’ın ABD sınırına örmeyi planladığı duvarı eleştirdi.

Törende aktör Javier Bardem’in en iyi yabancı dilde film ödülünü sunarken İspanyolca yaptığı konuşma da dikkat çekti.

Bardem, ‘’Hiçbir sınır ya da duvar yeteneği ve yaratıcılığı kısıtlayamaz. Herhangi bir kıtadaki herhangi bir ülkenin herhangi bir bölgesinde, bizi alıp götüren öyküler hep olmuştur ve bu gece farklı ülkelerin kültürlerinin, dillerinin önemini ve mükemmelliğini kutluyoruz’’ dedi.

Ödülü, beklendiği gibi Alfonso Cuaron’un 1970’li yıllarda Mexico City’de orta sınıf hayatını, ırksal ve sınıfsal uçurumları anlattığı filmi ‘Roma’ aldı. Cuaron, en iyi yönetmen ve sinematografi ödülünü de evine götürdü.

Green Book’taki rolüyle Mahershala Ali, en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ına layık görüldü. Ali, iki yıl önce aynı ödülü ‘Moonlight’taki performansıyla kazanmıştı. Ali ayrıca, Tom Hanks’den sonra aynı Oscar’ı kısa arayla kazanan ikinci erkek oyuncu oldu. Tom Hanks, ‘Forrest Gump’ ve ‘Philadelphia’ filmleriyle 1994 ve 1995’te en iyi erkek oyuncu Oscar’ını kazanmıştı.

En iyi yardımcı kadın oyuncu ödülünü, ‘If Beale Street Could Talk’ filmindeki rolüyle Regina King kazandı.

‘A Star is Born’ filminin yıldızları Bradley Cooper ve Lady Gaga’nın düeti ‘’Shallow’’, gecenin en çok alkış alan performanslarından biri oldu. ‘’Shallow’’, en iyi orijinal şarkı dalında da Oscar’a layık görüldü.

Amerikan kültürünün efsaneleşmiş sanatçılarından Bette Midler, Mary Poppins Returns filminden ‘’The Place Where Lost Things Go” adlı şarkıyı seslendirdi. Gecede sahne alanlar arasında Jennifer Hudson ‘’I’ll Fight’’ şarkısını seslendirirken, Gillian Welch ve David Rawlings ‘’When a Cowboy Trades His Spurs for Wings’’ şarkısında düet yaptı.

İşte Oscar 2019 ödüllerini kazanan oyuncular ve filmler…

EN İYİ KADIN OYUNCU

Olivia Colman (The Favourite)

EN İYİ ERKEK OYUNCU

Rami Malek (Bohemian Rhapsody)

EN İYİ FİLM ŞARKISI

Shallow (A Star Is Born-Lady Gaga)

EN İYİ FİLM MÜZİĞİ

KAZANAN: Black Panther

EN İYİ UYARLAMA SENARYO

KAZANAN: BlacKkKlansman

EN İYİ ORİJİNAL SENARYO

KAZANAN: Green Book

EN İYİ KISA FİLM

KAZANAN: Skin

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

KAZANAN: First Man

EN İYİ KISA ANİMASYON FİLM

KAZANAN: Bao

EN İYİ ANİMASYON FİLM

KAZANAN: Spider-Man: Into the Spider-Verse

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU

KAZANAN: Mahershala Ali, Green Book

EN İYİ KURGU

KAZANAN: Bohemian Rhapsody

YABANCI DİLDE EN İYİ FİLM

KAZANAN: Roma

EN İYİ SES MİKSAJI

KAZANAN: Bohemian Rhapsody

EN İYİ SES KURGUSU

KAZANAN: Bohemian Rhapsody

EN İYİ SİNEMATOGRAFİ (GÖRÜNTÜ YÖNETMENLİĞİ)

KAZANAN: Roma

EN İYİ BELGESEL

KAZANAN: Free Solo

EN İYİ PRODÜKSİYON TASARIMI

KAZANAN: Black Panther

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU

KAZANAN: Regina King, If Beale Street Could Talk

EN İYİ SAÇ VE MAKYAJ

KAZANAN: Vice

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI

KAZANAN: Black Panther

EN İYİ KISA BELGESEL

KAZANAN: Period. End Of Sentence

EN İYİ GÖRSEL EFEKT

KAZANAN: First Man

EN İYİ FİLM

KAZANAN: Green Book

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı