FeaturedKIBRIS

İsrail East-Med projesi anlaşmasını onayladı

İsrail hükümeti, Doğu Akdeniz gazını Avrupa’ya ulaştırmayı hedefleyen, Yunanistan ve  Kıbrıs Rum Yönetimi ile imzaladığı Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı (East-Med) projesi anlaşmasını onayladı.

İsrail Enerji Bakanlığından yazılı açıklamada, hükümetin, Doğu Akdeniz doğal gaz boru hattının inşası için ocak ayında Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetimi ile imzalanan anlaşmayı onayladığı bildirildi.

Enerji Bakanı Yuval Steinitz da hükümetin anlaşmaya onay vermesine ilişkin değerlendirmesinde, bunun, İsrail’in enerji ihraç eden ülke haline gelmesi için önemli bir aidım olduğunu söyledi.

7 YILDA BİTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR

İsrail, Yunanistan ve Kıbrıs Rum yönetim, Doğu Akdeniz doğalgazının, Akdeniz altında yapılacak boru hattıyla Avrupa’ya ulaştırılmasını hedefleyen projenin anlaşmasını 2 Ocak’ta Atina’da imzalamıştı.

Söz konusu projenin 6 ila 7 yılda tamamlanması ve yaklaşık 7 milyar dolara mal olması bekleniyor.

Avrupa Birliği (AB) tarafından desteklenen projeler arasında da yer alan boru hattının inşaatında, teknik ve finansal güçlüklerle karşılaşılacağı belirtiliyor.

Yıllık 20 milyar metreküplük kapasiteye sahip olacak hattın, 3,5 kilometre derinliğe inmesi ve 2 bin 100 kilometre uzunluğunda olması öngörülüyor.

Uzmanlara göre hattın, yalnızca İsrail’de keşfi yapılmış gaz rezervlerinden elde edilecek doğalgaz ile doldurulması mümkün görünmüyor. Boru hattına Mısır gazının eklenmesi durumunda bile, projenin sürdürülebilir olması için bölgede yeni keşiflerin yapılması gerektiği ifade ediliyor.

(AA)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı