FeaturedKIBRIS

“İlk turda bitmesi güçlerin bir araya gelmesine bağlı”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, üç tv kanalının düzenlediği “Berlin ve Ötesi” ortak özel yayınına katılarak önemli açıklamalarda bulundu.

Akıncı; seçimi kazanabilecek, kazanması en muhtemel aday etrafında bir güç yığılması olursa, seçimin ilk turdan bitebileceğini ifade etti.

“İLK TURDA BİTMESİ, GÜÇLERİN BİR ARAYA GELMESİNE BAĞLI”

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Cumhurbaşkanlığı seçimi birinci turda biter mi?” sorusuna, “Güçlerin bir araya gelmesine bağlı” karşılığını verdi.

Eğer, seçimi kazanabilecek, kazanması en muhtemel aday etrafında bir güç yığılması olursa, seçimin ilk turdan bitebileceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, “Bunu öneriyor değilim, yanlış anlaşılmasın. Ben bu seçimde herkesin kendi adayı ile çıkmasını en doğal hakkı olarak görürüm” dedi.

“DEMOKRASİDEN KİMSENİN RAHATSIZ OLMAYA HAKKI YOK”

Cumhurbaşkanı Akıncı, “Türkiye’nin sizin adaylığınızla ilgili dolaylı veya doğrudan size ilettiği bir rahatsızlığı var mı?” sorusuna karşılık, şöyle konuştu:

“Demokrasiden kimsenin rahatsızlık duyması gerekmez, demokrasiden kimsenin rahatsız olmaya da hakkı yoktur. Demokratik bir yarıştan kim, niye rahatsız olsun ki? Kim, kimin adaylığından rahatsızlık duyacak? Aday kimler olacaksa, bir tek yere karşı sorumludurlar; halklarına, halklarının vicdanlarına. İnsanlar, toplumlar hepimizi tanıyor. Bizim halkımız da bizi bugün tanımadı, bu toplumda 45 yıllık bir geçmişimiz var. Ben 27 yaşında Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin en genç üyesi olarak Kurucu Meclis’e girdim, 28 yaşında belediye başkanı oldum. 42 yaşıma kadar o görevi yaptım. Ondan sonra milletvekili, parti başkanı, Başbakan Yardımcısı derken halkımızın verebileceği en üst göreve kadar geldim. Şimdi, bu noktaya kadar gelmiş olan bir insandan kimin ne hakla rahatsızlık duyabileceğini konuşabiliriz ki, böyle bir şey olabilir mi? Burada asıl olan halkımızın düşünceleridir, halkımızın duygularıdır, buna da herkesin saygı duyması gerekir. Sonuç ne isterse olsun, hepimiz saygı duyacağız. Biz başka bir ülkede, birtakım düşünceler içerisinde olsak da herhangi bir halkın takdiriyle göreve gelmiş insanlardan rahatsızlık duymaya hakkımız var mı? O olguyu kabul edip, o olguyla yaşamaya bakmamız lazım. Diyalogumuzu, istişaremizi sürdürmemiz lazım, aynı şey herkes için geçerli, Türkiye için de geçerli.”

“TERS TEPER”

“Aday olmayın Sayın Akıncı diye telkin aldınız mı?” sorusuna, “Böyle bir şey olabilir mi?” karşılığını veren Cumhurbaşkanı Akıncı, HakimZeka Bey, Ahmet Mithat Berberoğlu ve Dr. Fazıl Küçük’ün adaylıktan vazgeçirildiği dönemleri anımsatarak, telkin dönemlerinin artık çok gerilerde kaldığını kaydetti. “Hala o günlerde miyiz? Yani ben bu halkın bunlara rağbet etmediğini ve böyle bir şeyin yapılması halinde bunların hep ters tepeceğini düşünürüm ve öyle de olduğunu öngörürüm. Dolayısıyla böyle bir şeyi kimse yapmaya yeltenmez” dedi.

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı