FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

‘İktidardayken miyavlayanlar, muhalefet olunca kükremesinler’

Tünay MERTEKCİ

Orta dereceli okullar bugün karnelerini aldı, bir dönem daha bitti ve orta eğitimde öğrenim gören çocuklar bugün yaz tatiline başladı. Yaz tatiline giren kimi öğrenci çalışmasının karşılığını alıp tatile mutlu ayrılırken kimi öğrenci ise karnesinden memnun olmadı. Öğrenciler her ne olursa olsun tatile başlamanın heyecanını yaşarken okullardaki ve eğitimdeki sıkıntılar ise bu dönem de devam etti. Orta dereceli okulların yaz tatiline girmesinin ardından gazetemize konuşan Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası Başkanı Selma Eylem, eğitimdeki sorunların geçtiğimiz dönemde de aynı şekilde devam ettiğini vurguladı. Eğitimde geçtiğimiz dönemi yorumlayan Eylem, görevde kaldığı 15 ayda Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı Cemal Özyiğit’in çok yavaş ve pasif davrandığını söyledi. Şu anki hükümetten beklentilerini de anlatan Eylem, “Şu an hükümet edenler bu statükoyu oluşturan kişilerdir. Bunun devamını sürdüreceklerine inanıyorum. Fakat en azından eğitimdeki alt yapı sorunlarının üzerine gidilmesini diliyorum” dedi. Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı Cemal Özyiğit’in bugün basına yansıyan İlahiyat Koleji hakkındaki açıklamalarına da değinen Eylem, “İktidardayken miyavlayanlar, muhalefet olunca kükremesinler. İnandırıcı olmuyorlar” diye ekledi.

Eylem: Kalabalık sınıflar en büyük sıkıntılardan bir tanesiydi

Her zamanki gibi eğitimde daha önce dile getirilen sıkıntıların kendini gösterdiğini belirten KTOEÖS Başkanı Selam Eylem, öncelikle alt yap sorunları, kalabalık sınıfların en büyük sıkıntılardan bir tanesi olduğuna dikkat çekti. Bu konularda herhangi bir düzleme yapılmadığını kaydeden Eylem, özellikle nüfus akışından kaynaklanma kalabalıklaşmanın bu soruna çözüm bulunamamasının başlıca nedeni olduğunu söyledi. Özellikle Girne’de ilkokul ve ortaokul ihtiyacı olduğunu ifade eden Eylem, Lefkoşa, Mağusa ve İskele’de de okul ihtiyacının gündemde olduğunun altını çizdi. Değirmenlik’te hızla artan yapılaşmadan dolayı orada da lisenin yetersiz kaldığını söyleyen Eylem, bu gibi sorunların yanında tüzüklerle ve yasalarla ilgili de birçok sıkıntının bulunduğunu vurguladı.

“Cemal Özyiğit çok yavaş ve pasif davrandı”

Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı Cemal Özyiğit’in bugün bir gazeteye verdiği demeç hakkında da yorum yapan Eylem, eğitimdeki vizyondan ve bir takım sıkıntılardan bahsettiğini fakat ne yazık ki onun da bu sıkıntılarla 15 ay içerisinde çözüm bulamadığına dikkat çekti. 15 ayda Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı Cemal Özyiğit’in çok yavaş ve pasif davrandığını vurgulayan Eylem, özellikle laik, bilimsel eğitim açısından gelen baskılara karşı bir duruş göstermediğini ve bunları toplumdan gizlediğini belirtti. Söz konusu baskıların bundan sonra da artarak devam edeceğini düşündüğünün altını çizen Eylem, birçok tüzüğün gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Tüm bu sorunların yerinde saydığını kaydeden Eylem, özel eğitime gerek duyan öğrencilerin de birçok sorunu olduğunu dile getirdi. İlkokullarda özel eğitime ihtiyaç duyan öğrencilerin gün geçtikçe arttığını ifade eden Eylem, bu alana yönelik ilkokullarda kadro bulunmadığını belirtti. Söz konusu durumla ilgili okullarımızın kendi başına bırakılmış vaziyette olduğuna dikkat çeken Eylem, öğretmenlerin de kendi başına bırakıldığını ve ne yapacaklarını bilemediklerini vurguladı.

“Her geçen gün laik ve çağdaş eğitimden uzaklaşılıyor”

Her bölgede özel eğitim uzmanlarıyla çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade eden Eylem, bu sorunun bir an önce gözden geçirilmesi gerektiğini kaydetti. Bunun yanında yasalarda özellikle denetleme yasasında bir takım sıkıntıların bulunduğunu söyleyen Eylem, bunların ivedilikle ortaya konması, çözülmesi ve tüzüklerin hayata geçirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Denetimin önemine dikkat çeken Eylem, denetim kadrolarının dahi eksik olduğunu belirtti. Her geçen gün laik, çağdaş ve bilimsel eğitimden ne yazık ki uzaklaşıldığını söyleyen Eylem, müfredat ve içerik bakımından Türkiye ile paralel götürülen eğitim sistemimizin bulunduğunu belirtti. Bunun bir an önce değiştirilmesi gerektiğine vurgu yapan Eylem, Türkiye’deki eğitim sisteminin en kötü eğitim sistemlerinden biri olduğuna değindi ve ülkemizde de paralel şekilde gittiğine dikkat çekti.

“Gerici ve ırkçı bir eğitim sistemi bulunuyor”  

Gerici ve ırkçı bir eğitim sistemimizin bulunduğunu ifade eden Eylem, tüm bunlar yerine demokratik bireyler yetiştirmek için bir eğitim sistemi olması gerektiğini söyledi. Bu amaçtan saptırılmış bir durumda olduğumuzu vurgulayan Eylem, öğrencilere destekleme ve yönlendirme yapılmadığını da belirtti. Eğitimin artık parayla satın alınan bir noktaya getirildiğine dikkat çeken Eylem, eğitim için ayrılan bütçenin önemli bir kısmının özel okullara aktarıldığını vurguladı. Okul alt yapılarının yetersiz bırakılmakta olduğunu ifade eden Eylem, Birçok kadronun da tamamlanmadığını dile getirdi. Öğretmenin yükü bu alanlarda da artmakta olduğuna değinen Eylem, eğitim bakanlığının kadrolarının da eksik olduğuna dikkat çekti. Özel eğitim yasasına ivedilikle ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Eylem, ilkokullarda rehber öğretmen olması gerektiğini vurguladı. Özet olarak eğitim sisteminde köklü bir değişime ihtiyaç duyulduğunu belirten Eylem, bilimsel, eşit, demokratik ve parasız eğitime ihtiyaç olduğunu belirtti.

“Topluma daha fazla zarar verildi”

Tüm bu sorunların neden giderilemediğiyle ilgili soruyu yanıtlayan Eylem, tüm bunların yapılması için siyasi irade gerektiğine dikkat çekti. Türkiye ile paralel sistemin ortadan kaldırılması için siyasi iradeye ihtiyaç olduğunu vurgulayan Eylem, iyi bir de kadrolaşma gerektiğini fakat bunun önceki dönemde de başarılamadığını kaydetti. Milli Eğitim ve Kültür eski Bakanı Cemal Özyiğit’in yaptığı açıklamalar hakkında da konuşan Eylem, “İktidardayken miyavlayanlar, muhalefet olunca kükremesinler. İnandırıcı olmuyorlar” şeklinde konuştu. Özyiğit’in bugün ilahiyat koleji hakkında ve rahatsız olduğu konular hakkında bugün açıklama yapmasının hiçbir anlamının olmadığını söyleyen Eylem, bunun sonucunda topluma daha fazla zarar verildiğini belirtti.

Şu an hükümet edenlerin bu statükoyu oluşturan kişiler olduğunu vurgulayan Eylem, bunun devamını sürdüreceklerine inandığını belirtti. En azından alt yapı sorunlarının giderilmesini dilediğini ifade eden Eylem, alt yapının eğitim sisteminin temelini oluşturduğunu kaydetti.

(Voice of the Island 2019)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı