EkonomiFeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

Hüdaverdi: Dövizdeki artış devam edecek

Tünay MERTEKCİ

Akademisyen ve Ekonomi Uzmanı Hüda Hüdaverdi, döviz dalgalanmalarıyla ilgili Voice Of The Island’a konuştu ve şu anki durumun ekonomi ötesi daha çok siyasi bir spekülasyon olduğunu belirtti. Doç. Dr. Hüda Hüdaverdi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın Türk Lirası faizlerini, dövizin bu denli artmasını engelleyecek bir noktaya taşıması gerektiğini belirtti. Hüdaverdi, ülkemizin de dövizden dolayı yangın yerine döndüğünü, artışın devam edeceğini söyledi ve ülkemizde bu durum karşısında atılabilecek birçok adım olduğunu fakat meclisin şu an tatilde olduğunu kaydetti.

“Türkiye ekonomisini dağıtmak için bir saldırı”

Akademisyen ve Ekonomi Uzmanı Hüda Hüdaverdi, bu durumun ekonomik sorun ötesinde siyasi bir spekülasyon olduğunu belirtti.

Ekonomik spekülasyonların hiçbir zaman bu denli gün içerisinde sanki ekonomide korkunç bir olay yaşanmışçasına değişemeyeceğini ifade eden Hüdaverdi, bu durumun Türkiye’ye yaptırım anlamında olduğunu ifade etti.

Söz konusu durumun Türkiye ekonomisini dağıtmak için Avrupa ve Amerika’nın saldırısı olduğuna dikkat çeken Hüdaverdi, “bu durumun önünde durabilmek için Türkiye Merkez Bankası veya Türkiye hükümeti TL faizlerini öyle bir noktaya taşımalıdır ki; dövizin artmasını engelleyemeyecek ama bu denli artmasını engellesin” şeklinde konuştu.

Önümüzdeki bir yıl içerisinde de dövizi kontrol etme şansına da hakim olunabileceğini dile getiren Hüdaverdi, bunun yanı sıra dövizin düşmesinin ancak çok güçlü bir yabancı sermeye akışının başlamasıyla olabileceğini kaydetti ve bunun da mümkün olmadığını vurguladı.

“Hükümet birçok adım atabilir”

Türkiye’de güvensiz bir ortam oluştuğunu belirten Hüdaverdi, tüm bunların sonucunda dövizin artmaya devam edeceğini ifade etti.

Ülkemizde artan dövizi durduramayacağımızı söyleyen Hüdaverdi, fakat hükümet tarafından atılabilecek birçok adım olduğunu ifade etti.

Hükümetteki 4 partinin kafa kafaya verip “biz bunu çözmek zorundayız” dedikleri bir durum göremediğini söyleyen Hüdaverdi, “ülke yangın yeri, meclis tatilde. Böyle bir ortamda tatil mi olur?” şeklinde konuştu.

Bu durumun kendisini bir ekonomist olarak üzdüğünü ifade eden Hüdaverdi, “doğrudur dövize etki yapamazsınız ama yapılacak bir sürü adım vardır. Yapacak kadrolara sahip değilse hükümet, hükümet olmasın” dedi.

4 partinin ve hatta muhalefetin de kafa kafayı verip, bu sorunu çözmek için dıştan da uzman çağırmalarına tereddüt etmemeleri gerektiğini ifade eden Hüdaverdi, “zaman küsüm, konuşmam zamanı değil” şeklinde konuştu.

Kısa bir zaman içerisinde bankaların da sıkıntı yaşayacağına dikkat çeken Hüdaverdi, Maliye Bakanlığı ile Bankalar Birliği’nin toplanıp acil önlem paketi için çalışma yapması gerektiğini ekledi.

Voice of the Island 2018

Etiketler

Benzer Haberler

Başka Haberler

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı