FeaturedKIBRIS

Hristodulidis bölgedeki istikrar için üçlü işbirliğinin önemini vurguladı

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis, Kıbrıs, Yunanistan ve bölgedeki ülkeler arasında işbirliği yöntemlerinin önemini vurguladı; bu işbirliğinin Doğu Akdeniz’de istikrara katkıda bulunacağını söyledi.

Pazartesi günü Barselona’da düzenlenen Akdeniz Birliği 3. Forumu’nda konuşan Hristodulidis, ortak hedef ve amaçların ileriye götürülebilmesi için bu yöntemlerin Avrupa Birliği (AB) ve Akdeniz Birliği tarafından değerlendirilmesi gerektiğine işaret etti.

Hristodulidis, Birliğin potansiyelinden ve gücünden söz etti; böylelikle bölgede ülkelerin karşı karşıya kaldığı çeşitli sıkıntılarla mücadele için bir yol ve araç olarak hizmet verebileceklerini belirtti.

Forum dolayısıyla Barselona’da bulunan Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı, İspanya Dışişleri, Avrupa Birliği ve İşbirliği Bakanı Josep Borrel’le bir görüşme yaptı. İki dışişleri bakanı, çok iyi düzeyde olan ikili ilişkileri tekrarladılar; Kıbrıs sorunu, bölgesel sorunlar ve Avrupa sorunlarını ele aldılar.

AB üyesi ülkelerden ve bölgeden 25 dışişleri bakanı, Avrupa Birliği Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin da hazır bulunduğu toplantıya katıldılar.

Forumda katılımcılar Birliğin on yıllık çalışması içinde faaliyetlerini ve rolünü değerlendirdiler, gelecekte neler yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulundular.

Hristodulidis, Kıbrıs-Mısır-Yunanistan Üçlü Zirvesi’nde Nikos Anastasiades’e eşlik etmek üzere Girit’e geçecek.

(CNA – Kıbrıs Haber Ajansı)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı