FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

‘Her koşulda işgücü, sosyal hakları savunma ve geliştirme mücadelesi devam ediyor’

PEO Genel Sekreteri Pampis Kiritsis ile yaptığımız röportajımızda Kıbrıslı Türklerin yaşadığı sorunları ve bunlara yönelik yapılan çözüm çalışmalarını konuştuk. Kiritsis, gazetemiz VOICE OF THE ISLAND’a yapmış olduğu açıklamalarında DEV-İŞ ile yapmış oldukları çalışmalardan da bahsetti.

“DEV-İŞ ile ortak ideoloji ve politik yaklaşımlarımıza dayalı olan, uzun süreli, geleneksel ve yakın bir ortaklığımız var.”

“Aynı uluslararası sendika federasyonuna aitiz. Tabii ki işbirliğimizin öncüsü Kıbrıs sorununun çözümü ve Kıbrıs’ın yeniden birleşmesine olan arzumuz. Bunun yanı sıra, sendika olarak, işçiler ve sorunları ile ilgili konularda mücadelele ediyoruz. DEV-İŞ ile özel olarak, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışan veya geçmişte çalışmış olan – 1974’ten önce de – ve bu nedenle emekli maaşı ve Sosyal Sigorta fonunda hak kazanan Kıbrıslı Türklerin sorunlarını çözmek için çalışıyoruz.”

“Bu konuda önemli başarılarımızın olduğunu söyleyebilirim.”

“Öncelikle, emekli maaşı almaya hak kazanmış olan Kıbrıslı Türklerin, ilk etapta öne çıkan çeşitli bürokratik sorunları çözerek, maaşlarını almaları gerektiğini empoze etmeyi başardık.“

Kiritsis’in, “bu meseleler şimdi aşılmış durumda, uzun zamandır, Sosyal Güvenlik Fonu’ndan emekli maaşı almaya hak kazanan Kıbrıslı Türkler, emeklilik maaşlarını kuzeyde aracı olarak hareket eden DEV-İŞ ve TÜRK SEN’ın yardımı ile normal olarak alıyorlar” dedi.

“GESY konusuna gelince, Kıbrıs Cumhuriyeti’nde çalışan tüm Kıbrıslı Türklerin hakları güvence altına alınmıştır”.

“Katkıda bulundukları sürece, GESY tarafından karşılanma hakkına sahiptirler.”

GESY’de ve Kıbrıslı Türklerin veya diğer çalışanların çalıştığ herhangi bir yerde, ayrımcılık yapılmaması için büyük mücadele verdiklerini ifade eden Kiritsis, toplu sözleşmelere saygı duyulmasını ve tüm çalışanlara yasal haklarının verilmesini sağlamak için çaba sarf ettiklerini de sözlerine ekledi.

“Ama, emeklilerle ilgili bir sorun var…”

“Bu, yalnızca Kıbrıslı Türk emekliler için sorun değil, Kıbrıs Cumhuriyeti’nden emekli maaşı alan ancak Cumhuriyet tarafından kontrol edilen bir bölgede ikamet etmeyen tüm emekliler için bir sorun.”

Kiritsis, İngiltere, Avustralya veya başka bir yerde ikamet eden ve düzenli olarak Kıbrıs Cumhuriyeti’nden emekli maaşlarını alan Kıbrıslılarında aynı sorunlarla karşılaştıklarını sözlerine ekledi.

“Yani, normal olarak emekli maaşlarını aldıkları için, GESY Yasası’nın öngördüğü miktarlar maaşlarından kesiliyor. Ancak ülkede ikamet etmedikleri için yeni sağlık sisteminden kapsanmıyorlar. Düzenleme ve seçilen yasa öyle” diyen Kiritsis sözlerine şöyle devam etti:

“Ne yazık ki de- facto bölünmüş bir ülkenin bu anomali durumuna sahibiz ve herhangi bir sorun bu yük altında yönetiliyor.”

“Bu konuyla ilgili gelişmeleri takip ediyoruz. Bazı Kıbrıslı Türklerin de dava açtığını biliyoruz ve bu sorunların üstesinden gelinmesine yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ne yazık ki, bütün Kıbrıslıların Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlığından doğan haklara sahip olabileceği normal bir durumda yaşamıyoruz. Kıbrıs sorunu çözüldüğünde ve ülkemiz birleştiğinde, elbette ki mevcut olan ve yeni başarıları korumak için Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Türk sendikalarla yaptığımız işbirliğinin daha güçlü ve etkili olma potansiyeli olacaktır.”

Ayrıca pek çok Kıbrıslı Türk işçi ve emeklinin de ilgileneceği karışık bir meseleye de açıklık getiren Genel Sekretere, emekli olan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nden emekli maaşı alan Kıbrıslı Türklerin vefat durumunda, eşlerinin bu emekli maaşından yararlanabilme hakları hakkında da açıklama yapan Kiritsis şunları ifade etti:

Kıbrıs Cumhuriyeti mahkemesi tarafından verilen kararın, Kıbrıs’ın Kuzeyinde 1974 yılı ve sonrasında evlenmiş olan Kıbrıslı Türklerin evliliklerinin tanınmayacağı şeklinde olmasından ötürü “bir Kıbrıslı Türk emekli eşi olduğunu kanıtlamada ve vefat durumunda emekli maaşını almaya hak kazandığında yasal sorunlar ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

“Hem Çalışma hem de Sosyal Güvenlik Bakanlığı ortak bir çözüm için çalışmayı reddediyor. PEO ve DEV-İŞ’in son 2-3 yıldır bu sorunun ortaya çıkmasıyla, bürokratik sorunların üstesinden gelmenin bir yolunu bulmamız gerektiğini, Kıbrıslı Türklerin’de de Sosyal Güvenlik Fonu tarafından aynı muamele görmeleri yönünde ikna etmek için zorlu mücadele verdiğimiz konulardan biridir. Umarım olumlu bir sonuç alırız. Biz kendi tarafımızdan çok adımlar yaptık. DEV-İŞ yöneticilerinin de huzurunda Dışişleri Bakanı ve Çalışma Bakanı ile görüştük. Mümkün olduğu kadar baskı yapıyoruz ama maalesef hala sonuç yok.”

“Her koşulda işgücü ve sosyal hakları savunma ve geliştirme mücadelesi devam ediyor.”

“Kıbrıs sorunu için bir umut doğduğunda, işçilerin ve korporasyonlarında sorunları çözüp yaşam koşullarını iyileştirmek için harekete geçme istekleri güçleniyor. Kıbrıs sorununun çözümü, ortak mücadeleler için kapılar ve yeni olanaklar açacak ve ülkede daha büyük iddialar koyucağımız bir gelişim sunacak.”

“Sorun olan şey, Kıbrıs sorununun tehlikeli bir durgunluğa açılmasından yaratılan hayal kırıklığı.”

Status – quo ve de -facto’nun konsolide olduğu görünüyor ve bu hem işçiler hem de vatandaşlar için daha fazla ekonomik, sosyal ve politik mücadeleye elverişli olmayan bir çıkmaza yol açıyor. Liderlerin BM Genel Sekreteri ile görüşmesini göz önüne alarak, harekete geçmeye karar verdik.

22 Kasım’da ki hareket ile halkın harekete geçmesini istiyoruz. İnsanların, işçilerin bir araya gelmesini ve herkesin bir sonuç istediği mesajı gönderilmesini istiyoruz. İki liderin Genel Sekreteri gerçekten bir vizyona bağlı olduklarına ikna etmeleri gerek, barış ve yeniden birleşim vizyonunda. Bu uygulandığı takdirde işçi sendikası ve sosyal mücadeleler için yeni bakış açıları açacak.”

(Voice of the Island)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı