FeaturedKIBRIS

“Her kirli alan bir suç mahallidir”

Girne Evkaf İyilik Gönüllülerinin bir ay boyunca sürdürdükleri temizlik kampanyası bugün sona erdi.

Girne Evkaf İyilik Gönülllüsü Oya Kutsal  kampanya ile ilgili görüşlerini şu şekilde akatardı:

“Suç nedir? Suçu oluşturan etkenler nelerdir? Suç ortadan kaldırılabilinir mi? Kendimi ifade etmeye bu soruların cevaplarını vererek başlama niyetindeyim. Ancak sonra fark ettim ki ben uzman değilim. Bu nedenle söyleyeceğim her söz, benim açımdan, ahkam kesmek olacaktı; vazgeçtim.

Üstelik bu ülkede suç konusunda uzmanlar, birimler, bakanlıklar, hatta meclisimiz var. Benim ise onların bilgilerine karşılık sadece yaşadıklarım ve yaşadıklarımdan öğrendiklerim var. Hal böyleyken yanıtını veremediğim tek şey bu kadar uzmanla niye bu ülke bu halde ve bu kadar uzman varken niye bir avuç insan savaş veriyor sadece.

Yıllardır gittikçe kirliliğe gömülen bu ülkede çevre temizliği yapıyoruz. Ve görüyorum ki bir ülkede ne kadar çok görünen kirlilik varsa o ülke o kadar suça bulaşmıştır. Bu kadar basit. Ve her kirli alan bir suç mahallidir. Biz aslında suç bölgelerinde, can güvenliğimizi hiçe sayarak, fiziksel ve sözel saldırılara rağmen, savunmasız ve korumasız, bu ülkeyi aydınlığa çıkarmaya çalışıyoruz.

Bizim yaptığımız eğilip yerden çöp toplamak değil. Hayatında hiçbir temizlik projesinde yer almamamış insanlar öyle zanneder. Ve bu nedenle ‘Çöp toplamak benim işim değil, belediye temizlesin’ der. ‘Niye temizleyelim? Haftaya yine aynı’ der. ‘Eğitim şart’ der. ‘Nüfus kontrolden çıktı, bu ülke bu nüfusu kaldırmaz’ der. ‘İpini koparan bu ülkeye gelir’ der.

Böylece sorunu çözemeyeceğine inanır. Sorumluluktan uzaklaşır. Bu, ne yazık ki bilgisizliğin sonucudur. Çünkü bu saydıkları etkenler arazide çalışmış insanlar için gerçek değildir. Çünkü arazide çalışanlar çöp toplamazlar. Arazide çalışanların mücadelesi toplumsal esenliği yayma çabasıdır. Suçu bertaraf etme çabasıdır. İyilikle kötülüğü uzaklaştırmaktır. Proaktiftir. Polisin işini azaltmaktır. Bir sistem oluşturmaktır.

Ne yazık ki bu güne kadar erki elinde bulunduranlar sorunu doğru belirleyememiş. Acı olan da bu. Belirleseler, çözümün ne kadar kolay olduğunu fark edebilirlerdi. Bu farkındalığı elde edebilseler bu konuda çaba gösterirlerdi.

Bir çabaya girseler, kurumlar arası işbirliğinin önemini de fark edebilirlerdi. Ve toplum yaşamının devamlılığının ancak bir sistem oluşturmakla mümkün olabileceğini, bu sistemin ise ancak ve ancak bütünsellikle başarılabileceğini görürlerdi. Sonuç olarak biz kendimize bir suç cehennemi yarattık. Bunu biz yaptık. Ve hala daha suçlu arama çabasındayız. Yeter artık. Yeter.”

Voice of the Island

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı