FeaturedKIBRIS

Hayat Projesi açılış ve sergisi gerçekleşti

Avrupa Birliği tarafından İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele Hibe Programı  altında finanse edilen ve Kuir Kıbrıs Derneği tarafından KAOS-GL işbirliğiyle yürütülen “Sömürüden  Özgür LGBTI+’lar (Hayat)” başlıklı yeni projenin açılış etkinliği ve sergisi 20 Eylül 2019 tarihinde Bandabulya Sahnesi’nde gerçekleşti.

“Lezbiyen, gey, biseksüel, trans, interseks ve dahası (LGBTİ+), sömürüden özgür olabileceği bir  Kıbrıs için Sömürüden Özgür LGBTİ+ (Hayat)!” diyerek yola çıkan ekip, Kıbrıs’ın kuzeyinde insan ticaretine maruz kalan LGBTİ+ların mücadelesine katkı sağlamayı hedefliyor. Mayıs 2019’da başlayan ve iki buçuk yıl boyunca sürecek olan Hayat Projesi açılış etkinliği proje koordinatörü Doğukan Gümüşatam’ın açılış konuşması ile başlayıp ardından,  Lefkoşa, Avrupa Birliği Program Destek Ofis Bölüm Yöneticisi Michael Docherty’nin konuşmasıyla devam etti.

Tıkla Uygulamayı İndir

Gümüşatam, konuşmasına katılan herkese teşekkür ederek başladı ve Kuir Kıbrıs Derneği’nin,  “Homofobiye Karşı İnsiyatif” olarak başlattığı erkekler arası cinsi münasebeti yasaklandığı yerel  mevzuatın değiştirilmesi çalışmaları hakkında bilgi verdi. 27 Ocak 2014’da gerçekleşen değişiklik  ile şekillenen Kuir Kıbrıs Derneğinin Kıbrıs’ın kuzeyinde toplumsal cinsiyet, cinsel yönelim  ve cinsiyet kimliği temelli ayrımcılıklara karşıt zorlu mücadelesi hakkında da bilgi verdi.

Gümüşatam iki buçuk yıl boyunca uygulanacak proje aktiviteleri hakkında bilgi verdi ve projenin  gelişim sürecinde yardımı dokunan herkese teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Avrupa Birliği Program Destek Ofis Bölüm Yöneticisi Michael Docherty konuşmasına, projenin  amaçladıkları hakkında bilgi vererek başladı. Docherty İnsan Ticaretine Karşı Birlikte Mücadele  Hibe Programı kapsamında seçilen projelerin savunmasız gruplara, yasal çerçevenin değiştirilmesine  ve mağdurlara destek sağlanmasına odaklanarak birbirini tamamladıklarını aktardı. Docherty ayrıca ABD Dışişleri Bakanlığı İnsan Ticareti ile Mücadele Raporu’na göre, Kıbrıs’ın kuzey kesiminin “insan  ticareti için bir dokunulmazlık bölgesi olmaya devam ettiğini” belirtti. Ayrıca finansal kazanımlar  uğruna insanların sömürüye maruz bırakıldığını ve bu utancın sonlanması için hepimize düşen  görevler olduğunu aktardı.

Açılış etkinliği, kokteyl eşliğinde küratörlüğünü Derya Ulubatlı’nın üstlendiği ve Mehmet Koza’nın  bir çalışması olan mini-görsel ve işitsel sergi ile devam etti.

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başka Haberler

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı