FeaturedVOİ Özel Haber

“Hala Sultan Tekkesi bir ibadet alanıdır”

Yıllardır aynı soru ile gündemde olan Hala Sultan Tekkesi, son günlerde aynı soru ve birtakım sorunlarla yine gündeme geldi.

Hatice KERLO

Larnaka’da bulunan ve yıllardır halka açık ibadet alanı olan Hala Sultan Tekkesinin ana giriş kapısının halka cami imamı tarafından kapatıldığı iddiaları gündemi meşgul ederken, Cami İmamı Şakir Alemdar Voice Of The Island’a konuşarak durumun böyle olmadığını ifade etti.

Özellikle yerli halktan saygı gören ve bugüne kadar kimsenin herhangi bir saygısızlıkta bulunmadığını kaydeden İmam Şakir Alemdar, belirli kesimlerin yaptığı kışkırtmalar doğrultusunda olayları yanlış aktarmakta ısrarcı olduklarını kaydetti.

Hala Sultan Tekkesinin özellikle yurt dışından gelenlere yanlış tanıtılmasından ötürü, caminin bir müze olduğunu düşünen kişiler, ziyaretlerinde rahat davranışlar sergilemekte olmalarından bahseden İmam Alemdar, kendisi hakkında da yanlış haberler yayımlanmasından yakındı.

“Burası Hala Sultan Tekkesidir, Tekke demek içerisinde türbesi olan, yatıp kalkmak amaçlı yerleri olan, okulu olan, camisi, ibadet alanı olan bir yerdir. Aslında bir camiden fazlasıdır. Hala Sultan Tekkesinde hem Hala Sultanın kabrinin olduğu yer, yani türbesi, cami vardır, misafirhanesi vardır. Kısacası burası insanların can damarı olan bir yerdir. 1963 yılından 1974’te kadar Tekke bizim elimizde değildi. 1974’ten 2003 yılına kadar Tekkeye sadece tahminim iki kez tur düzenlendi. 2002 Amerika’nın verdiği bütçe ile Tekke Restore edildi. 2002 yılından 2005 yılına kadar restorasyonu tamamlandı. Restorasyon bitmeden kapılar açıldı. Kapıların açılmasıyla Tekke’nin müzeye dönüştürülmesini engellemiş oldu. Burada yapılan kazılar burasına bir müze havası vermek amaçlı yapılmış ve bunu duvarda asılı olan yazıda da yerde görünen görüntülerde de görebilirsiniz. Kıbrıs’ta nereyi kazsanız bu taşlardan bulabilirsiniz. Bu yapılan kazılar Tekkenin kimliğine aykırı yapılan kazılardır.”

2008 yılında camii de İmamlık yapan cami İmamı Şakir Alemdar göreve başladığı günden bugüne eksiksiz ibadetlerini yerine getirdiklerini gerek Cuma namazları gerekse Ramazan ayından Teravi namazlarını yerine getirdiklerini söyleyerek, buranın bir ibadet alanı olduğunu vurguladı.

“Göze ve gönle hitap eden Hala Sultan Tekkesini insanların sevmesi için Müslüman olmaları gerekmiyor. Buraya her dinden ve ırktan ziyaretçiler geliyor ve kapımız herkese açıktır. Lakin insanların burayı ziyarete gelirken buranın bir ibadet hane olduğunu unutmaması gerekiyor. Her ne kadarda girişlerde ve içeride bulunan ve devlet tarafından hazırlanan uyarıcı levhalarda burasının ibadethane olduğunu gösterse de bizim pratikte uygulamalarımıza devamlı olarak kendi şahsi hesaplarından dolayı karşı çıkan kişiler var. Burası bir cami bende imamıyım, burasının cami olduğunu inkâr edebiliriyiz? Cami deki düzenin nasıl olacağını ben Müslüman olmayan birinden mi öğreneceğim?”

İmam Alemdar, cami İmamı olarak kişilerin Tekkeye girişlerinde daha saygılı olmaları gerektiğinden yana çaba gösterdiklerini kaydederken, ziyaret edilen yerin bir ibadet alanı olmasından dolayı daha saygılı davranılmasını ve bu yönde uygulanan kurallara uyulmasının altını çizdi.

“Nasıl bir mahkeme salonuna, örneğin bir devlet dairesine düzgün kıyafetlerle gidiliyorsa buraya da aynı şekilde gelinmesi gerekir. Kimseye başını örtmesini söylemedik ki. Burada ibadet ediliyor sonuçta, buraya plajdaki kıyafetle gelinemez. Bizler kendi bütçemiz çerçevesinde, ziyarete gelen ve kılık kıyafetleri uygun olmayan kişileri geri göndermemek adına, girişte cübbeler diktirdik. Eğer kıyafetleri uygun değilse ve ziyaret etmek istiyorlarsa bu cübbeleri giyip ziyaretlerin yapabilsinler diye.  Tekkenin kapısı kimseye kapatılmadı. Aksine önceden cami içerisinden geçilerek ziyaret edilen türbeye olması gerektiği gibi bir başka giriş yapıldı ki ibadet eden kişilerin ortalarından, yanlarından geçilip rahatsız edilmesin diye.

Aslında sıkıntı şudur ki, turizm organizasyonları ve Eski Eserler Dairesi yaptığı yayımlarda ve her ne kadar burada ibadet eden Müslümanları engelleyemese de burasını dış dünyaya turistik bir yer olan reklam ediyorlar. Bu yanlıştır. Turistlerin ziyaret edebileceği bir yerdir buna katılıyorum ama burası sadece turistler için olan bir yer değildir aynı zamanda ibadethanedir.”

“Problem burasının ibadethane olduğunu görmezlikten gelen ve bunu bilerek yapan insanlardan kaynaklanıyor. Ne kiliseye ne havraya kılık kıyafet düzgün olmadan girilmez bu dünyanın he yerinde böyledir. Ne Kıbrıs’taki manastıra ne de İtalya’daki Vatikan’daki manastıra girilebilir. Bu tamamen Hala Sultana yapılmış kasıtlı bilgi kirliliğinden kaynaklanmaktadır. Kıbrıs’ta bulunan Ciklos Manastırına git yine cübbe giymezsen içeriye giremezsin. Bunu turist rehberlerine, burasının aynı zamanda bir ibadethane olduğunu 300-500 kişinin bir anda bu şekilde giriş yapamayacağını anlatmaya çalışıyoruz ve bizlere hakaret ediyorlar bizde bu yüzden dışarıya çıkarmak durumunda kalıyoruz. Burada görevlendirilmiş Eski Eserler Dairesi bekçisi olmasına rağmen bunlara müdahale etmiyor ama kendi paydos edeceği zaman bizlere kapıları kapatıp dışarı çıkarıyor. Saat 19:30 da daha akşam ve yatsı namazını kılmadan bizler dışarıya çıkarıyor. Bir nebze ibadetimiz engelleniyor ve bu durum her yıl Amerika’nın çıkarttığı ibadet özgürlüğü yazısında yer alıyor. Bizimle aynı görüşte olan Başpiskopos bizleri destekliyor, yerli halk bizi destekliyor.”

İmam Şakir Alemdar, Hala Sultan Tekkesinin kapısının herkese açık olduğunun altını çizerken, ziyaret edecek olan kişilerin aksedildiği gibi müze olmadığını göz önünde bulundurmasını kaydetti. Tekkenin bir ibadet alanı olduğunu vurgulayan İmam Alemdar, ziyaret edecek kişilerin kılık kıyafetlerine dikkat etmeleri gerektiğini, kaydederek herkesi bu koşullar ve kurallar çerçevesinde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

Kıbrıslı Rumların İslam dinine son derece saygılı olduklarını tekrardan hatırlatan İmam Şakir, ziyaretler esnasında tek taleplerinin kişilerin kurallara uyması olduğunu belirtti.

İmam Şakir röportajını tamamlarken şunları kaydetti: “Tekkenin bir an önce olması gerektiği gibi 5 vakit ibadete açılması gerekiyor, anahtarların caminin İmamı olarak bana teslim edilmesi için çok geç bile kalındı. Şu andaki durum bir insan hakları ihlali olup daha fazla uzatmadan düzeltilmesi gerekiyor, aksi halde bu bir insanlık suçudur, dedi.

Voice Of The Island-2020

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı