KIBRISKıbrıs SorunuPolitika

Guterres Anastasiades’e Maraş’la ilgili mektup gönderdi

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiades’e gönderdiği bir mektupta, Birleşmiş Milletler’in (BM) Maraş ile ilgili görüşlerinin aynı kaldığını belirtti; BM’nin Güvenlik Konseyi kararlarına uygun her türlü tedbirin uygulanmasına katkıda bulunmaya hazır olduğunu bildirdi.

Hükümet Sözcüsü Prodromos Prodromou, Cumartesi günü yaptığı yazılı açıklamada
BM Genel Sekreteri’nin Cumhurbaşkanı Anastasiades’e, 14 ve 26 Haziran’la 22 Temmuz 2019’da gönderdiği mektuplara cevap verdiğini duyurdu.

Sözcünün açıklamasında, Birleşmiş Milletler’in Maraş ile ilgili görüşünün
Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararı öncülüğünde aynı olmaya devam ettiğini vurguladı; BM’nin Güvenlik Konseyi kararlarına uyumlu her türlü tedbirin uygulanmasına katkıda bulunmaya hazır olduğunu kaydetti.

Hükümet Sözcüsü, Genel Sekreterin, Birleşmiş Milletler gözetiminde gayrı resmi bir toplantı yapılması önerisinden memnuniyet duyulduğunu, Cumhurbaşkanı’nın Kıbrıs sorununa çözüm için çalışmaya hazır olmasının, özellikle görev tanımının tamamlanması dileklerinin takdir edildiğini, bunun müzakerelerin başlaması için karşılıklı mutabakatla bir başlangıç noktası oluşturduğunu belirtti.

KHA

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı