FeaturedKIBRIS

“‘Gurdalanın’ da gerçeğin ne olduğu anlaşılmasın…”

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, BM Genel Sekreteri’nin Güvenlik Konseyi’ne yazdığı rapora değinerek, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Özersay, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“BM Genel Sekreteri’nin Güvenlik Konseyi’ne Kıbrıs sorununu çözmeye dönük çabalarla ilgili olarak yazdığı raporun ön kopyası kuşkusuz henüz bir taslak niteliğindedir ve bu aşamada çok da kesin şeyler söylemek doğru olmaz. Ancak en azından şunu söyleyebilirim:

BM tarafından çok daha gerçekçi ve ayakları yere basan bir değerlendirme yapılabilmeliydi. Taslak raporda biraz da utangaç bir biçimde müzakereye başlanabilmesini sağlayacak zeminin bulunmadığı kabul ediliyor. Zemin yok,zemin bulma istişarelerine devam…

Taraflar bu şartlarda müzakerelere başlayamıyorsa da istişare etmeye devam etsin deniliyor. Yani BM bir kez daha “aman gerçekleri söyleyeceğim diye taraflardan birini küstürmeyim” diyerek her hal ve şartta tarafları birbirine eşitleyeyim kaygısıyla adil olmayı unutmuşa benziyor.

Gelecek hafta başında rapor kesinleştiğinde kapsamlı bir değerlendirme yapıp kamuoyu ile tabi ki paylaşacağız.

Özetin özeti: 8 aylık İSTİŞARELERE rağmen müzakere süreci dahi başlayamıyor çünkü zemin yok ama yine de İSTİŞAREYE devam! Yeter ki statüko sorgulanmasın. ‘Gurdalanın’ da gerçeğin ne olduğu anlaşılmasın…”

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı