FeaturedKIBRIS

Güneyden İsrail’e et ihracatı gündemde

Kıbrıs Rum Bakanlar Kurulu’nun dün aldığı bir kararla, hayvanların kesimi sırasında uygun şartların sağlanması için, hayvanların ibadet formaliteleri çerçevesinde kesilmesine ilişkin yolu açtığı haber verildi.

İlgili yasada değişiklik yapılmasıyla, iki dini grubun ihtiyaçlarının en azından geçici bir süreliğine karşılanacağını yazan Fileleftheros gazetesi, Kıbrıs’ın güneyinde koronavirüs salgınının önlenmesi için uygulanan kısıtlayıcı önlemlerin yol açtığı talep azlığı dolayısıyla çiftliklerde kalan hayvanların mezbahalara sevk edileceğini ve etlerin ihraç edileceğini kaydetti.

İsrail çıkarlarına hizmet eden bir şirketin halihazırda etlerin İsrail’e gönderilmesi için Kıbrıs’ın güneyinde ilgililerle temas içerisinde olduğunu kaydeden gazete, buna paralel olarak, Kıbrıs’ın güneyinde daimi olarak yaşamını sürdüren Yahudi toplumuna mensup yaklaşık 4 bin kişinin ihtiyaçlarının karşılanması için, “Kosher” sertifikasıyla özel bir büyük gıda pazarının da açılmakta olduğunu belirtti.

Yasada yapılan değişiklikle, bahse konu etlerin, Yahudi nüfusu için “Kosher” sertifikası haricinde, Müslümanlar için “helal” sertifikası taşıyabileceğine de işaret edildi.

Kıbrıs’ın güneyinde kesimlerin AB kurallarına göre yapılmakta olduğunu da hatırlatan gazete, Yahudi ve İslam inançları gereği hayvanların anestezi uygulanmasını yasaklayan “Kosher” usulüyle kesilmesi gerektiğini ekledi.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı