CoronavirüsFeatured

Güneydeki havalimanları 9 Haziran’dan itibaren iki aşamalı açılıyor

Kıbrıs’ın güneyinde  havalimanları 9 Haziran’dan itibaren iki aşamalı olarak açılıyor. Oteller ise 1 Haziran’da açılacak.

Rum Bakanlar Kurulu’nun bugünkü kararına göre, Kıbrıs’ın güneyindeki havalimanlarının açılmasının ilk aşaması 9-19 Haziran, ikinci aşaması ise 20 Haziran itibarıyla başlayacak. Kıbrıs’ın güneyindeki oteller ise ileriki günlerde açıklanacak protokol temelinde 1 Haziran’da açılacak.

Rum haber kaynaklarına göre, Kıbrıs’ın güneyinin uçuş kabul edeceği ülkeler epidemiyolojik görüntüye bağlı olarak listelendi.

Kıbrıs Rum Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Yiannis Karusos konu hakkında yaptığı açıklamada, ilk kategoride Yunanistan, Malta, Bulgaristan, Avusturya, Slovenya, Macaristan, İsrail, Danimarka, Almanya, ve Litvanya; ikinci kategoride ise İsviçre Polonya, Romanya,Hırvatistan, Estonya ve Çek Cumhuriyeti’nin bulunduğunu açıkladı.

İlk aşamada kalkıştan 72 saat önce koronavirüs testinin talep edileceğini ifade eden Karusos, ikinci aşamada ise laboratuvar kontrolünün sunulmasının istenmeyeceğini belirtti. Haberde otellerdeki karantina sürecinin de 25 Mayıs itibarıyla sona ereceği, burada kalan kişilerin ev izolasyonuna geçeceği de ifade edildi.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı