FeaturedKIBRIS

Güneyde Somalili kadınlardan eylem

Kıbrıs’ın güneyinde yaşayan Somalili bir grup mülteci kadın, kaldıkları kötü muamele ve bir soydaşlarının Sosyal Yardım Dairesi’nde darp edilmesini protesto ettiler.

Haravgi gazetesi, Somali uyruklu bir grup kadının dün Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı önünde gerçekleştirdikleri protesto gösterisinde, Kıbrıs’ın güneyinde maruz kaldıkları sistematik ırkçılığı ve kötü muameleyi protesto ettiklerini yazdı.

Habere göre söz konusu kadınlar, Irkçılıkla Mücadele ve Eşitlik Hareketi’ne (KİSA) yaptıkları şikâyette, yine Somalili bir kadının Kıbrıs Cumhuriyeti Sosyal Yardım Dairesi’ndeki görevlinin saldırısına uğramasının bardağı taşıran son damla olduğunu belirttiler.

KİSA tarafından yapılan açıklamada ise, Kıbrıs’ın güneyinde sığınmacı olarak bulunan söz konusu Somalili kadına verilmesi gereken maddi yardım ve ödeneklerin verilmediği, kadının sorununu çözmek için gittiği Sosyal Yardım Dairesi’nde ise darp edilerek dışarı atıldığı belirtildi.

Kadına uygulanan şiddetin orada bulunan bir şahıs tarafından videoya kaydedilerek sosyal medyada paylaşıldığı ve durumun infiale yol açtığı belirtilen açıklamada ayrıca, Somalili kadının şikayette bulunmak için gittiği  polis karakolundan da, suçlunun kendisi olduğu iddiasıyla şikayeti alınmayarak gönderildiği ifade edildi.

KİSA açıklamasında, söz konusu olayın aydınlığa kavuşturulması için Rum yetkili makamlarına da çağrıda bulundu.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sayfa toplamda 2,352 saniyede yüklendi.
Başa dön tuşu
Kapalı