FeaturedKIBRIS

Güneyde Kıbrıs Türk malına inşa edilen evlerle ilgili açıklama!

Dromolaxia (Mormenekşe)’de Kıbrıs Türk malına inşa edilen ve 22 Kıbrıslı Rum ailenin ikamet ettiği evler ile ilgili Kıbrıs Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Göçmen olan 22 Kıbrıslı Rum ailenin konut planı ile yerleştirilmelerinin üzerinden yıllar geçtikten sonra bugün evsiz kalma korkusuyla karşı karşıya kalmaları üzerine açıklama yapan İçişleri Bakanlığı, kendilerine yasal olarak tanınan tasarruf ve kullanım hakkı ile ilgili endişelenecek bir durumun olmadığını belirtti.

Bakanlık, Kıbrıslı Rum ailelere güven verirken Kıbrıslı Tük sahibi ile de herhangi bir müzakere veya başka bir istişarede bulunmama çağrısında bulundu.

Kıbrıs Türk malları hakkında açıklama yapan Bakanlık, bu mülkiyetlerin Kıbrıs sorunu kesin olaraka çözülene kadar Kıbrıs Türk Malları vasisinin sorumluluğunda olduğunu ve Kıbrıs Türk Mülkiyet Kanunu hükümleri temelinde tüm hak ve yümkümlülükleri valisliin yönetiminde olduğunu ifade etti.

Bu durumun gündeme gelmesi ile İçişleri Bakanlığı 22 Kıbrıslı Rum aileye ve diğer aynı durumda olan kişilerin kendilerine yasal yolla tahsis edilen bu mülkiyetler ile ilgili telaşlanacak bir durumun olmadığını temin etti.

Voice of the Island-2019

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı