FeaturedVOİ Özel Haber

Güneyde eğitim gören öğrenciler geçiş noktalarına takıldı

Kıbrıs’ın güneyinde okulların kısmen 11 Mayıs’ta açılacak olması Kıbrıslı Türk ailelerde endişe yaratmaya başladı.

Yaklaşık iki ay önce Covid-19 ile mücadele çerçevesinde alınan tedbirler arasında geçiş noktaları geçici olarak kapatılması da yer almıştı. Alınan tedbirlerin hem güneyde hem de kuzeyde olmak üzere hafifletilmesine başlamış olması, geçiş noktaları ile alakalı alınan kararın ne zaman gündeme geleceği beklenmeye başlandı.

Her ne kadar hem güneyde hem de kuzeyde Covid-19 ile mücadelede alınan ilk tedbirler arasında geçiş noktalarının kapatılması olmasına rağmen, görünene o ki en son hafifletilecek olan tedbirler arasında da yine ayını geçiş noktaları yer alıyor.

Bu durum kuzeyde ikamet eden fakat yıllardır güneyde çalışan kişilerin yanı sıra, kuzeyde ikamet eden ama çocukları güneyde eğitim gören ailelerde de artık endişe yaratmaya başladı.

Gazeteniz Voice Of The Island’a konuşan 3 çocuk annesi Suriya Özler, endişesini dile getirerek bir tek kendisinin bu endişeye kapılmadığını ve birçok çalışan kişilerin yanı sıra, kuzeyde ikamet eden ve çocuklarının eğitimi güneyde olan ailelerin de artık endişelendiğini dile getirdi.

Kıbrıs Rum Eğitim Bakanlığı tarafından alınan kararlar arasında 11 Mayıs 2020 tarihinde lise son sınıf öğrencilerin okullarına dönecekleri ve devamında okulların açılabilmesi için ise çalışma başlatılacağı ifade edilmişti.

Şu an da ne yapacaklarını bilmeyen aileler, önce pandemi yüzünden hayatlarının bir anda değişime uğradığını görürken öte yandan ise çocuklarının eğitimleri için, gelecekleri için endişe duymaya başladılar.

Özler, 2003 yılında geçiş noktalarının açılması ile birlikte birçok kişi güneye her gün için gerek çalışmak için, gerek okul için, gerek sağlık kontrolleri için geçtiğini söyleyerek şöyle devam etti:

“2008 yılından bugüne her gün için kuzeyden güneye 3 oğlumun okulu için geçiyorum. 3 oğlumda 2 yaşlarından itibaren güneyde eğitim görüyorlar. Bu durumda, arkadaşları, öğretmenleri, sosyal hayatları, günlük yaşantılarının büyük bir kısmı güneyde. Bunlara ek olarak büyük oğlum 3 yıldır Omonia takımının futbol akademisinde yer alıyor. Ailece bu yaşananlar bizim için çok ani oldu.

10 Mart’tan itibaren güneye geçemiyoruz. Çocuklar uzaktan eğitim ile derslerine takip ederken Zoom programı aracılığıyla da antrenmanlarını yapıyorlar.

Fakat en büyük endişem, geçiş noktalarının açılmasında yaşanan gecikmedir. Çocuklar arkadaşlarıyla görüşemiyor veya antrenmanlarına başlayamıyorlar veya okullarının açılması durumunda okullarına geri dönemeyecekler.

Okul ile alakalı yeni yılın kaydı yapılması gerekiyor ve tabii ki depozit yatırımıda var. Aynı zamanda geçiş noktalarının ne zaman açılacağı ile alakalı bir muamma var. Benim gibi aynı sorunları yaşayan binlerce Kıbrıslı Türk var.

Güneyde çalışan birçok insanın bugün kuzeyde hiçbir gelirleri yok. Geri sayım ve tedbirlerin hafifletilmesi ile normal hayata dönmeyi ve geçiş noktalarının yeniden açılması konusunda gecikme yaşanmamasını umuyorum”.

Vocie Of The Island-2020

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı