FeaturedKIBRIS

‘Güney Kıbrıs, Kıbrıslı Türkler ile uzlaşma yolları bulmalı’

Kıbrıs’taki görev süresi üç hafta sonra dolacak olan İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd, Kıbrıs’ın doğal kaynakları konusunda Güney Kıbrıs tarafının KıbrıslıTürklerle kabul edilebilir uzlaşma yolları bulması gerektiğini söyledi.

Fileleftheros gazetesinde yer alan demecinde İngiliz Yüksek Komiseri Matthew Kidd, çözüm sürecinin yeniden başlaması için, enerji meselesinin ele alınması gerektiğini ifade etti.

Kidd, Güney Kıbrıs hükümetinin enerji planlamasında ilerlemesi gerektiğini, ayrıca buna eş zamanlı olarak, Kıbrıs sorununun çözümünü amaçlayan müzakerelerin de yeniden başlaması için, Kıbrıslı Türklerle kabul edilebilir uzlaşma yolları bulması gerektiğini ifade etti.

Gazeteye demecinde, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum Lider Nikos Anastasiadis’in, müzakere sürecindeki bazı değişiklikleri dikkate almalarının, aynı zamanda geçmişe değil de geleceğe odaklanarak uzlaşma aramalarının iyi olacağını ifade eden Kidd, bölünmüş bir ülkenin kendi olanaklarından tam anlamıyla istifade edemediği gibi, uluslararası açıdan da hak ettiği yeri bulamadığını söyledi.

Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması için olasılıklar bulunduğunu düşündüğünü de söyleyen Kidd, iki liderin, süreçteki olası bir değişikliğin dikkate almaya değer olduğunu düşünmeye başlamaları halinde, bunun iyi bir başlangıç olacağına inandığını ifade etti.

Etiketler

Benzer Haberler

Başka Haberler

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı