FeaturedKIBRISKıbrıs Sorunu

‘Güç dağılımı, oluşturucu devletlerin diyalog konusudur’

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nicos Anastasiadis, güç dağılımı düşüncesinin ortada olduğunu, Kıbrıs sorununa çözüm bağlamında, her oluşturucu devlete daha güvenli hissetmeleri, birinin diğerine sorunlar yaratmayacağının güvencesini veren güçlerin dağıtılacağını belirtti.

Lefkoşa’da Saint Maroun’un isim günü dolayısıyla bir konuşma yapan Anastasiadis, bir gazetecinin konuyla ilgili sorusunu yanıtladı.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın Politis gazetesine verdiği demeçte siyasi eşitlik konusunu, ayrıca garantiler konusunu nasıl gördüğü sorusuna yanıtında, “Bu ne denmek istediğine bağlıdır. Biz siyasi eşitliği yıllardan beri kabul ediyoruz” dedi.

Nicos Anastasiadis, eğer siyasi eşitlikle diğer taraf merkezi hükümet veya diğer kurumun aldığı her kararın olumlu oy alması gereklidir anlamına gelmesi halinde, kendisinin bunun siyasi eşitlik olmayacağını daha çok siyasi eşitsizlik yaratacak bir şey olacağını söylemek istediğini ifade etti ve “Çünkü bu bir toplumun diğeri üzerinde tahakkümü demek olacaktır” dedi.

Akıncı’ya merkezileştirme güçleri üzerindeki düşüncelerini izah etmeye hazır olup olmadığı sorusuna da Anastasiadis’in yanıtı şöyle oldu:

“Sanıyorum merkezileştirme prensibinin ne olduğu bilinmektedir.”

“Bu bundan böyle bu oluşturucu devletlere dağıtılacak olanlara ortak karar verecek bir diyaloğun konusudur.”

“Eğer prensip kabul edilirse o zaman bu oluşturucu devletlere ne dağıtılacağının görüşüleceği diyaloğun konusudur. Dolayısıyla iki toplum daha güvenli hissedecek ve biri öbürüne sorun yaratmayacak; devlet işleyebilecek, uygulanabilecek ve dolayısıyla tüm kararlar için olumlu bir oy gerekmeyecektir.”

Bir gazetecinin “BM Genel Sekreterinin Özel Görevlisi Bayan Jane Holl Lute’nin önünde tam bir tablo olmadığı görülüyor” yorumunun ardından bu durumun Kıbrıs müzakerelerinin başlaması için görev tanımı üzerinde bir anlaşmayı zorlaştırır mı sorusunu yanıtlayan Anastasiadis, bu konuda yorum yapmak istemediğini, ne yazılmışsa, neyle ilgiliyse bunun ilgili taraflarca görüşüleceğini ve bunun kamusal bir söylem olmaması gerektiğini vurguladı.

(CNA – Kıbrıs Haber Ajansı)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı