FeaturedKIBRIS

Görüşmenin gündeminde Kıbrıs sorunu yer aldı

Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Brüksel’de gerçekleştirdikleri görüşmenin gündeminde, Kıbrıs sorunu, Türkiye’nin Kıbrıs Münhasır Ekonomik Bölgesi içindeki eylemleri ve kapalı Maraş yer aldı.

 

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümet Sözcüsü Kiriakos Kusios, Anastasiadis’in Ursula von der Leyen’e Türkiye’nin bu eylemlerinin, Avrupa Birliği tarafından ele alınması gerektiğini söylediğini ve aynı zamanda Türkiye’nin kendisine karşı yaptırım uygulanmamasının mümkün olmadığını anlaması için Avrupa Birliği’nin desteğini istediğini açıkladı.
Anastasiadis, Avrupa Komisyonu Başkanı’na, Kıbrıs’ın Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileriyle ilgili konularda ve Türkiye ile Kıbrıslı Türklere verilen Avrupa fonları hakkında esnek bir tutum sergilemesinin beklenmemesi gerektiğini belirtti. Ursula von der Leyen, tam anlayış göstererek, söz konusu mesele için yakın işbirliği bulunacağı konusunda güvence verdi ve Avrupa Birliği üyesi tüm devletler adına bazı adımların atılacağını kaydetti.

Kaynak: RİK

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı