FeaturedKIBRIS

“Girişim başlatılmaması halinde eylem yapacağız”

Eşit Hak ve Adalet Sendikası (HAKSEN) Başkanı Eren Büyükoğlu, KKTC Hava Sporları Federasyonu personelinin “özlük ve sosyal haklarını kaybettiğini, maddi manevi zor zamanlar yaşadığını” belirterek, 15 gün içinde sorunların çözümü için girişim başlatılmaması halinde eylem yapacakları uyarısında bulundu.

1983 yılında kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Hava Kurumu kapatıldıktan sonra 2005 yılında KKTC Hava Sporları Federasyonu’nun kurularak, hava sporları faaliyetlerinin federasyon altında devam ettirildiğini belirten Büyükoğlu, 2005 yılında federasyon altında çalışmaya başlayan personelin birtakım özlük ve sosyal haklarını kaybettiğini, maddi ve manevi olarak zor zamanlar yaşadığını kaydetti.

Yazılı açıklama yapan Büyükoğlu, 2020 yılının başından beri HAKSEN’in Hava Sporları Federasyonu çalışanları ile birlikte yaşanan bu belirsizliklerin giderilmesi için başta Başbakan Ersin Tatar,  Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faiz Sucuoğlu, Spor Dairesi Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Deniz Dana, Spor Dairesi Müdürü Mehmet Özbilgehan ile görüştüklerini ifade etti.

Bu görüşmeler sonucunda olumlu ve yapıcı söz alındığını ancak hiçbir çalışmanın ve girişimin yapılmadığını savunan Büyükoğlu, yeterli para olmadığı öne sürülerek Hava Sporları Federasyonu çalışanlarının İhtiyat Sandığı, Sosyal Sigorta yatırımlarının yaklaşık 1 yıldır yapılmadığını söyledi.

Büyükoğlu, “Devlet tarafından harcama olarak verilen bu katkı, Hava Sporları Yönetimi yerine çalışanların kendi uğraşlarıyla elde edilmeye çalışılmaktadır. Maaşlarını da ayın ortasından sonra alabilmişlerdir” ifadelerini kullandı.

Başbakanlıkta yaptıkları görüşmelerde, söz konusu kişilerin Özelleştirme Yasası adı altında veya Ulaştırma Bakanlığına ya da uygun görülen herhangi bir bakanlığa bağlı bir birim altında açılabileceği ve yerleştirilebileceğinin söz konusu olduğunu kaydeden Büyükoğlu,  iş güvenliklerinin sağlanması için gerekli araştırma ve çalışmaların yapılacağı sözünün verildiğini iddia etti.

Büyükoğlu, şunları kaydetti:

“Hava Sporları Federasyonu’nun Geçitkale Hava Meydanı içerisinde bulunan federasyona ait Geçitkale Tesislerinin federasyon personelinin kullanımından ani ve habersiz bir şekilde bir anda alınmasıyla orada gerçekleştirilen faaliyetlerin durdurulması neticesinde, alanlarında profesyonelleşmiş personel ile birlikte uçan hava araçlarının da atıl duruma bırakılması, yaşanılan belirsizliğin artmasına sebep olmuş ve çalışma hayatları içinden çıkılamaz bir durum almıştır.

Bunlara ek olarak; Lefkoşa’da faaliyetlerini sürdüren diğer sportif havacılık bölümleri de maddi sıkıntılardan dolayı faaliyetlerini devam ettirememektedir.”

Büyükoğlu, Başbakandan ve ilgili bakanlardan, konunun ivedilikle gündeme alınması, çözüm üretilmesi, gerekli girişimlerin başlatılması ve belirsizliklerin ortadan kaldırılması talebinde bulundu.

Büyükoğlu, 15 gün içerisinde konu ile ilgili herhangi bir girişim başlatılmazsa her türlü eylemi başlatmaya hazır olduklarını kaydetti.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı