FeaturedKIBRIS

Geri dönüş hayalini 5 yıl yaşadı…

Mirianthis Hadjikyriakos’un, Kaplıca’ya (Davlo) olan aşkı o kadar güçlüydü ki 2005 yılında 67 yaşındayken kalıcı olarak köyüne geri dönmeye karar verdi.

Kaplıca’da deniz ve balıkçılık genç yaştan beri hayatının bir parçasıydı ve fırsat gelince onu bir mıknatıs gibi çekti. Yaklaşık beş yıl köyünde kaldı, ancak sağlık nedenleri yüzünden, 2009’da Kıbrıs’ın güneyine geri dönmesi gerekti.

Alithia gazetesinde yer alan röportajda Mirianthis Hadjilyriako’nun hikayesi böyle anlatıldı:

Mirianthis’in, “Davlos’a Türkiye’den Trabzonlu Pontus kökenli göçmenler yerleştirilmişti ve kökenleri nedeniyle eski Yunancadan kelimeler kullanarak yunanca konuşuyorlardı.” Bu olay, geçiş noktaları açıldıktan sonra Mirianthi’nin köyünün yeni sakinleriyle iletişim kurmasına yardımcı oldu. Ayrıca, köyünde kalma kararında kendisine yardım eden arkadaşlar edinmesi uzun sürmedi. Balıkçılık ustası olan Hadjikyriakos’a, Kaplıca’da “Kaptan” diye sesleniyorlardı.

14 YIL ÖNCE: Mirianthi Hadjikyriako’yu 2016 yılında “Alitheia” gazetesi “keşfetti”. Bugünkü 80 yaşındaki Myrianthi’nin hayali, sağlığı balıkçılık yapmasına izin verene kadar Kaplıca’da kalmaktı. Köyüne geri döndü ve 2005’ten 2009’a kadar hayalini yaşadı. Αncak bazı ameliyatlardan sonra, beş yıl sonra, Kıbrıs’ın güneyine, Pano Polemidia’daki evine geri dönmek zorunda kaldı. Son zamanlarda Nikola Skouridis’in Lapta’nın Larnaka adlı köyüne taşındığını duyduktan sonra Mirianthi Hadjikyriakos aklımıza geldi. Geçen Perşembe “Alitheia”, gazetesi Polemidia’daki evini ziyaret etti.

HERŞEY 2013 YILINDA BAŞLADI: Her şey, 2003 yılında geçiş noktalarının açılması ile Mirianthis’in köyüne geri dönmesiyle başladı. Orada bir teknesi olan balıkçı Mustafa adında bir adamla tanıştı. Mustafa, Mirianthis’in Davlo’lu Kıbrıslı Rum olduğunu öğrendiğinde, ona yaklaştı ve para karşılığı istemeden ona bir poşet balık verdi. Bu hareket Mirianthi tarafından takdir edildi. Bu bağlamda, Mustafa’yla ve daha sonra Kaplıca’da bir deniz lokantası olan – Ahmet gibi köyünün diğer sakinleriyle yakın bir dostluk geliştirildi.

MESLEKİ İŞBİRLİK: Mustafa, kısa zamanda Kaptan Mirianthi’nin balıkçılıktaki deneyimlerinin çok iyi olduğunu keşfetti. Mustafa, Mirianthi’ye balıkçı teknesinin kaptanlık görevini verdi ve bu da gelirlerin iki katından fazla artmasına neden oldu. Kaplıca’da kaldığı ilk aylarda Mirianthis’in hiçbir sığınacağı yer yoktu, bir plaj yatağındaki uyuyordu ve hava soğukken Mustafa’nın teknesinde kalıyordu. “Köyümde olduğum için, Davlo’nun gökyüzünün ve yıldızlarının altında uyuyor olduğum için çok mutluyum” diyen Mirianthis’e daha sonra Mustafa kalabilmesi için ona Kaplıca limanının yanında bir oda verdi. Yeşil Hat yasası uygulandıktan sonra Mirianthis, balıkları Güney Kıbrıs’a taşıyarak, ortak yarar için arkadaşı Mustafa ile çalıştı. Mirianthis’in, Kaplıca kahvesinde ki insanlar ayrım yapmadan onu kabul ettiğini ve ona karşı samimi duyguları olduğunu ifade etti. Mirianthis, sağlıyı izin verdiği kadar köyünde yaşama arzusunu tatmin etti ve eğer sağlığı izin vermeye devam etseydi, hala Kaplıca’da yaşayacağını söyledi.

ÇÖZÜMÜ BEKLERKEN: 2006’da, çok sevdiği Kaplıca ’da yaşayabilmek için Kıbrıs sorununun çözümünü bekleyemeyeceğini söylemişti.

Mirianthis’in Kaplıca’da, Trabzon’dan gelen bugünkü sakinleri için, ve tanıştığı Kıbrıslı Türkler için yarattığı genel tablonun çok olumlu olduğunu ifade etti. Ama, Kaplıca’da kaldığı süre boyunca, orayı terk etmesini talep eden Türk balıkçılar da vardı, çünkü Mirianthis’i rekabet olarak görüyorlardı, ancak bu sorun uzun sürmedi. Bu arada, 2006’da Yunan gazetelerinde yaşamak için balık sattığı haberi çıkınca polis “yasadışı” olduğunu söyleyerek denizde balıkçılık yapmasını yasakladı. Bu yasak onu çok rahatsız etti çünkü deniz onun hayatıydı. Ama bu yasak uzun sürmedi, Kuzey Kıbrıs’ta ki arkadaşları sayesinde. Ama hiç bir şey genel olarak oraya karşı olumlu görüşlerini değiştirmediğini belitti.

Çeviri: Voice Türkçe Haberler

Voice Of The Island-2019

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı