FeaturedKIBRISVOİ Özel Haber

“Gençler artık ‘Bana dokunmayan yılan bin yaşasın’ mantığını bırakıp örgütlenmeli”

Tünay MERTEKCİ

Mağusa’da bir grup gencin bir araya gelerek kurduğu Bağımsız Gençlik Platformu kısa sürede Kıbrıs’ın kuzeyine yayılmış durumda. Gençlerin sıkıntılarına çözüm bulmak amacıyla kurulan BAGEP, yönetim kurulunu oluşturdu ve sorunların üzerine gitmeye başladı. Tamamen bağımsız bir platform olan BAGEP, yönetim kurulu başkanlığına ise Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi ikinci sınıf öğrencisi Hüseyin Aran getirildi. Gazetemizin sorularını yanıtlayan Aran, bugüne kadar gençlerin sıkıntılarıyla ilgilenen bağımsız bir gençlik oluşumun olmadığını dile getirdi. Din, dil ve ırk ayrımı yapmadan tüm gençlere kapılarının açık olduğunun altını çizen Aran, gençlerin artık örgütlenmesi gerektiğine dikkat çekti ve “Gençlerin artık bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığını bırakıp örgütlü bir çatı altında toplanması gerekmektedir” diye ekledi. 

Aran: Gençlerin sıkıntılarıyla gerçekten ilgilenen bir oluşum yoktu

Bağımsız Gençlik Platformu (BAGEP) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aran, daha önceden böyle bir fikirlerinin olduğunu fakat hayata geçiremediklerini belirtti. İlk olarak Sosyal Gençlik Platformu diye bir oluşum hayata geçirdiklerini söyleyen Aran, bu oluşumun kalıcı olamadığını kaydetti. O zamanlar daha küçük olduklarını ifade eden Aran, üniversite oldukları zaman kalıcı bir oluşum kurmak istediklerini ve bunun sonucunda BAGEP için adım attıklarını dile getirdi. Gençlerin sıkıntılarıyla gerçekten ilgilenen bir oluşumun olmadığına dikkat çeken Aran, diğer gençlik oluşumlarının geneline bakıldığında içlerinde bir ayrıştırmanın olduğunu iddia etti. Kendilerinin hiç kimseyi ayırmadığına dikkat çeken Aran, “Dini, dili, ırkı, ideolojisi ne olursa olsun, bizim aramızda yer alabilir. Zaten sağcısı da solcusu da bizim aramızda vardır. Şu an 96 kişiyiz” dedi.

“Bazı siyasiler bizimle görüşmek istedi”

Bugüne kadar herhangi bir etkinlik yapmadıklarını dile getiren Aran, henüz tanınma aşamasında olduklarını belirtti. Bazı siyasiler kendileriyle görüşmek istediğini ifade eden Aran, ilk olarak Serdar Denktaş ile görüştüklerini söyledi. Onun ardından Ulusal Birlik Partisi Mağusa Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu’nun kendileriyle görüşmek istediğini belirten Aran, onunla da görüştüklerini ve görüşmelerin soru cevap tarzında olduğunu söyledi. Ardından gelen talep üzerine Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Tufan Erhürman ile görüştüklerini vurgulayan Aran, başka siyasilerden de talep geldiğini fakat şu an etkinlik yapma aşamasına geçecekleri için siyasileri etkinliklerine davet ederek orada tanışacaklarını belirtti. Şu an için artık yönetim kurullarının da hazır durumda olduğunu ifade eden Aran, siyasilerle olan görüşmelerin katılımcı bazında değil de yönetim kurulu bazında olacağını kaydetti.

“Platformun ana hedefi gençlerin sorunlarını çözmek”

Platformun ana hedefinin gençliğin sorunlarını çözmek olduğunu vurgulayan Aran, gençlerin sorunlarını örgütlü bir şekilde dile getireceklerine dikkat çekti. “Sonuçta tek başımıza sorunlarımızı dile getirdiğimizde pek fazla sesimiz duyulmaz ne yazık ki. Fakat toplu bir şekilde, örgütlü bir şekilde olduğumuzda çok rahat sesimizi duyurabiliriz” diyen Aran, etkinlikler yapmaya başlayacaklarını kaydetti. Örneğin ihtiyacı olan gençler için aralarında para toplayıp bağış yapacaklarını dile getiren Aran, henüz herhangi bir bütçelerinin olmadığını da söyledi. Aidat toplamaya başlayacaklarını belirten Aran, yakın zamanda bazı etkinlikler de düzenleyeceklerini belirtti. Yönetim kurulunun karar almasından sonra da bu etkinliklerini duyurmaya başlayacaklarını söyleyen Aran, platformlarının tamamen bağımsız olduğunun altını çizdi. Herhangi bir siyasi ile bağlantılarının olmadığına dikkat çeken Aran, “Parti, sendika veya herhangi bir kurumla bağlantımız yok. Bunu açık açık söyleyebilirim. Hatta bize eleştiri geldi neden siyasilerle görüşürsünüz diye. Eğer ki sadece bir siyasi parti ile görüşseydik bağımsızlığımıza zeval gelirdi. Biz kimden talep gelirse gelsin hepsiyle görüştük” diye konuştu.

“En güçlü olduğum bölgeler Mağusa ve Lefkoşa”

Platformda 16 ila 19 yaş arası gençlerin bulunduğunu belirten Aran, 13-14 lisede de temsilcilerinin olduğunu söyledi. En güçlü oldukları bölgenin Mağusa ve Lefkoşa olduğunu belirten Aran, Girne ve Lefke’de biraz zayıf olduklarını dile getirdi. Bu bölgelerdeki örgütlenmelerini artırmak için çaba göstereceklerine dikkat çeken Aran, aralarına katılmak isteyen gençlerin kendilerine sosyal medyadan kolayca ulaşabileceğini belirtti. Platformlarına üye olmak isteyen kişilerin başvuru formlarını doldurması gerektiğini belirten Aran, “Örgütlenme sorumlumuz tarafından başvuru değerlendirilir ve katılım sağlanır. Genellikle gelen taleplere olumlu yanıt veriyoruz. Yaş aralığında sıkıntı olmadıkça olumlu yanıt veriyoruz. 16 yaşın altı resmi olarak üye olamaz. 23 yaş üstü de sıkıntı olur. Çünkü 16-24 yaşları arasında çok yaş farkı olur” dedi.

“Gençlerin artık örgütlü olması lazım”

Gençlerin artık örgütlü olması gerektiğine dikkat çeken Aran, herhangi bir sorun olduğunda örgütlü bir şekilde dayanışma gösterip o sorunun üzerine gidilmesi gerektiğine vurgu yaptı. “Tek başımıza hiçbir şey yapamayız. Gençlerin artık bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığını bırakıp örgütlü bir çatı altında toplanması gerekmektedir. Bu da bizim çatımız olmalıdır” diye konuşan Aran, tarafsız ve bağımsız bir platform olduklarına dikkat çekti ve bütün görüşleri kabul ettiklerini belirtti. Aran, “Bizim ortak paydamız gençlerin sorunlarıdır” dedi.

“Göç ve işsizlik gençlerin en büyük sorunu”

Ülkemizde gençlerin en büyük sorununun göç ve işsizlik sorunu olduğunu dile getiren Aran, “İşsizlik sorununu biz çözemeyiz. Bunu daha çok üst yetkililer çözebilir. Bunun nedeni de daha çok eğitim sistemidir. Eğitim sistemimizin en başından yenilenmesi gerekmektedir. Bunların üzerine gideceğiz. Eğitim bakanlığı ile görüşüp şubat ayında bir eğitim çalıştayı düzenleyebiliriz. Eğitim sisteminin en baştan yenilenebilmesi için. Hem öğretmen sendikaları hem eğitim bakanlığı hem de gençler katılarak ortak bir paydada buluşup yeni bir eğitim sistemi oluşturabiliriz diye düşünüyorum” dedi.

“Okullar açıldı, sınıflar yetersiz”

Okulların geçtiğimiz Salı günü açıldığını belirten Aran, kendilerine temsilcileri tarafından birkaç tane mesaj iletildiğini söyledi. Genel olarak sıkıntının sınıflarda fazla öğrenci bulunması ve sınıfların yetersizliği olduğuna dikkat çeken Aran, öğretmen eksikliğinin bulunduğunun da altını çizdi. Başarılı öğrencilerin direkt olarak fen bölümüne yönlendirildiğini söyleyen Aran, bunun yanlış bir şey olduğunu söyledi ve öğrencilerin yeteneğinin belirlenerek bölümlere ayrılması gerektiğini savundu. Rehberlik hocalarının da okullarda yetersiz kaldığını belirten Aran, 500 kişilik okulda sadece bir rehber öğretmeninin olduğuna dikkat çekti.

“İki toplumlu etkinlikler de yapacağız”

İki toplumlu etkinlikler de yapmayı düşündüklerini kaydeden Aran, Derinya Rum Belediye Başkanı ile de görüştüklerini ifade etti. Okulların açılmasından dolayı şu an yoğunluğu okul sorunlarına vereceklerini kaydeden Aran, Şubat ayı gibi iki toplumlu bir etkinlik yapmayı da planladıklarını kaydetti. Kıbrıs’ın güneyindeki öğrenci örgütü liderleriyle de temaslarının bulunduğunu vurgulayan Aran, Türkiye ve İngiltere’de de öğrenci temsilcilerinin olduğunu ifade etti. Yurt dışında okuyan öğrencilerin de aralarına katılabileceğine dikkat çeken Aran, diğer öğrenci örgütlerine çağrıda bulunarak hedeflerinin aynı olduğunu söyledi ve işbirliği yapmaya davet etti.

“Eğitim Bakanı ile görüşeceğiz”

Bu hafta eğitim bakanlığına gitmeyi düşündüklerini söyleyen Aran, “Hangi okulda ne sorunlar olduğunu temsilcilerimiz bize iletecek ve biz de eğitim bakanlığına aktaracağız. Bu sorunlar çözülebilirse o şekilde çözülsün. Olmadı eğitim bakanlığına bir süre vereceğiz. Onun ardından daha farklı inisiyatifler alarak bu sorunların çözülmesinin üzerine gideceğiz. Ulaşım sorunu da ülkemizin en büyük sorunlarından biridir ve bire bir öğrencileri etkiliyor” diye ekledi.

Voice Of The Island – 2019

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı