CoronavirüsFeatured

Geçişlerin görüşüldüğü Bilim Kurulu toplantısı sona erdi

Sağlık Bakanlığı’nda Covid-19 ile ilgili oluşturulan bilim kurulu ile toplantı gerçekleştirildi .

Bugün yapılan Sağlık Bakanlığı  Bilim Kurulu toplantısında, Türkiye ve Kıbrıs’ın güneyine geçişler ve karantina uygulamaları görüşüldü.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, basında iddia edildiği gibi, toplantıda 1 Temmuz öncesinde işçilerin Kıbrıs’ın güneyine geçip karantinasız dönüş yapmaları yönünde bir görüş verilmediği kaydedildi.

Türkiye’den gelenlere uygulanan karantina uygulamasının devamı, güneyden karşılıklı geçişler konusunda sağlıkla ilgili geçişlerde halihazırda uygulanan kolaylıkların devamı ve işçiler konusunda başlanan uygulama görüşüldü.

Toplantıda serbest geçişler başlayıncaya kadar isteyen işçilerin Kıbrıs’ın güneyine geçerek çalışabileceği ancak serbest geçişler başlayıncaya kadar KKTC’ye geçmeleri durumunda karantinaya alınacakları kaydedildi.

Ayrıca insani ihtiyaçlar açısından izin alınması kaydı ile  kolaylık sağlanabileceği konusunda Bakanlar Kurulu’na görüş bildirilmesi yönünde karara varıldı. Karşılıklı günlük geçişlerinse halen riskli olduğu bu nedenle serbest geçişler için henüz erken olduğu konuşuldu.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı