FeaturedKIBRIS

‘Fransa’nın bölgedeki varlığı destek belirtisi’

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, “Münhasır Ekonomik Bölge” içerisindeki “Türk tahriklerini” diplomatik ve askeri önlemlerle göğüslemeye çalışacağı bildirildi.

Fileleftheros gazetesi, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Brüksel’de perşembe günü yapılacak olan AB Konseyi toplantısında izleyeceği stratejiler ve 7’inci parselde yapacağı askeri tatbikatlarla, iki cepheden hareket edeceğini yazdı.

Gazete, geçen hafta başlayan diplomatik hareketliliğin, kritik addedilen AB Konseyi toplantısının ardından da devam etmesinin beklendiğini ve her ne kadar Suriye’deki harekat gündemde olsa da, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin “Türk tahrikleriyle” ilgili bir öncekinden daha güçlü bir mesaj çıkacağı beklentisi içinde olduğunu kaydetti.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bu konudaki iyimserliğinin, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in Avrupalı liderlerle yaptığı görüşmelerde aldığı mesajlardan kaynaklandığını belirten gazete, Fransa’nın daha da güçlü bir mesaj verdiğini ve bu mesajının da sözde kalmayarak, tatbikatlarla eyleme geçtiğini yazdı.

Haberde, Fransa’nın “Lafaette” ve “Auvergne” adlı savaş gemilerinin şu anda 7’inci parsel bölgesinde bulunduğu belirtilirken, tatbikatın, bizzat Fransa Savunma Bakanı Florance Parley tarafından ilan edilmesinin de ayrı bir önem taşıdığına işaret edildi.

Gazete, Fransa’nın 7’inci parsel ve çevre bölgesindeki askeri varlığını muhafaza etmesinin önemine işaret ederken, İtalya’nın da, Fransa ve Kıbrıs Cumhuriyeti ile birlikte önümüzdeki günlerde bölgede tatbikat yapacağını belirtti.

İlerleyen dönemde, Kıbrıs Cumhuriyeti ile Yunanistan’ın ortak tatbikat yapacağını kaydeden gazete, Yunan savaş uçaklarının da tatbikata katılacağını yazdı.

ANGELİDİS: “FRANSA’NIN BÖLGEDEKİ VARLIĞI DESTEK BELİRTİSİ”

Gazete, bir diğer haberinde ise, Kıbrıs Cumhuriyeti Savunma Bakanı Savvas Angelidis’in, Fransa’nın bölgedeki varlığının “Kıbrıs Cumhuriyeti”ne ve “MEB içerisindeki egemenlik haklarına” verdiği desteği gösterdiğini söylediğini yazdı.

Habere göre Angelidis, tatbikatın ve Fransız kuvvetlerinin bölgedeki varlığının ne zaman sona ereceğiyle ilgili olarak ise, tatbikatın bitiminin ardından, Fransız kuvvetlerinin bir süre daha bölgede kalacağını söyledi.

KİPRİANU: “OLDUBİTTİLER TEHLİKESİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Gazete, bir başka haberinde de AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu’nun, “Türk tahrikleri” ve Kıbrıs sorununda yaşanan çıkmazla ilgili açıklamalarını aktardı.

Habere göre Kiprianu, bir anma töreninde yaptığı konuşmada, Kıbrıs sorunundaki çıkmazın devam etmesinin birçok tehlike doğurduğuna işaret ederek, Türkiye’nin adadaki varlığını sürdürmesini sağlayan en büyük müttefikin, “devam eden bölünme ve işgal” olduğunu söyledi.

Türkiye’nin “saldırgan ve tahrikkar tavırlarında sınırları aştığını” iddia eden Kiprianu, Kıbrıs sorununun çözülmemesi halinde, olayların bazılarının inandığı şekilde gelişmeyeceğini ve Rumların bir tarafta, “yasadışı oluşumun” diğer tarafta kalmayacağını; Türkiye’nin de kuzeye tamamen yerleşerek, “Kıbrıs’ın geriye kalanına da hakim olmak isteyeceğini” öne sürdü.

Kiprianu ayrıca, Türk arzularına karşı kapsamlı bir strateji belirlenmesi halinde, her şeyin üstesinden gelinebileceğini ifade etti.

ŞİLLURİS VE OMİRU’DAN DEĞERLENDİRMELER

Gazetenin bir diğer haberinde ise, Kıbrıs Cumhuriyeti Meclis Başkanı Dimitris Şilluris’in ve Meclis eski Başkanı Yannakis Omiru’nun Türk faaliyetleriyle ilgili değerlendirmeleri yer aldı.

Habere göre Şilluris, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin “Münhasır Ekonomik bölgesi” içerisindeki eylemlerin “daha önce eşi benzeri görülmemiş tahrikler” olduğunu iddia etti.

Şilluris, milli davayla ciddi şekilde ilgilenmeleri için yabancı ortaklara baskı yapılması gerektiğini belirtti.

Öte yandan Kıbrıs Cumhuriyeti Meclisi eski Başkanı Yannakis Omiru da, Türkiye’nin “bugüne kadarki en büyük tahriğiyle” karşı karşıya olduklarını söyledi.

Omiru, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin “kuşatma altında olduğunu” iddia ederken, Maraş konusunda da BM Güvenlik Konseyi kararlarının ihlal edildiğini belirtti.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı