FeaturedKIBRIS

Fransa Kıbrıs açıklarında tatbikat yapıyor

Fransa’nın çarşamba gününden beridir Kıbrıs’ın Güney batısında düşen bölgede askeri tatbikat gerçekleştirdiği, tatbikat için Navtex ve Notam yayınlanmasının ise Türkiye’yi rahatsız ettiği iddia edildi.

Fileleftheros gazetesi: “Kıbrıs’ın Güneyi’nin İşgali – Fransa Askeri Tatbikatı – Türkiye’den ‘Navtex’in’ Geçersiz Kılınmasına Sert Tepkiler” başlıkları altında verdiği haberinde, Fransa’nın Kıbrıs’ın Güneyi ve Güneybatısındaki denizde 150 bin kilometrekarelik bir alanda askeri tatbikat gerçekleştirmekte olduğunu ve tatbikatın Türkiye’de rahatsızlık yarattığını iddia etti.

Kıbrıs Cumhuriyeti Arama Kurtarma Merkezi’nin, Çarşamba günü başlayan ve 20 Mart Çarşamba gününe kadar devam edecek olan tatbikat sebebiyle bölgede Navtex, Kıbrıs Cumhuriyeti Sivil Havacılık Dairesi’nin ise uçaklara yönelik “Notam” yayımladığını belirten gazete, Türkiye’nin de aynı bölgelerde Navtex ilan ettiğini ve Fransa’nın tatbikatı sebebiyle ilan edilen Navtex’e sert tepki gösterdiğini ileri sürdü.

Gazete, Türkiye’nin konuya ilişkin yaptığı açıklamada, 1974’ten sonra Navtex ilanlarını düzenleyen uluslararası örgüte üye olan Kıbrıs ile şimdiki Kıbrıs’ın aynı statüde olmadığını bu yüzden bu tür bölge kapatmaları ilan edemeyeceğini duyurduğunu aktardı.

EVANGELOS FLORAKİS ÜSSÜNE YENİ SALON

Gazete bir diğer haberinde ise, “Mari” (Tatlısu) bölgesinde yer alan “Evangelos Florakis Deniz Üssü’ne” yeni savaş teknikleri antrenman salonu inşa edildiğini, yeni salonun dün düzenlenen törenle açılmasının ardından RMMO sualtı timi tarafından da tatbikat gerçekleştirildiğini yazdı.

Gazete, yeni spor salonunun 227 bin Euro’ya mal olduğunu ve bu paranın bağışlarla karşılandığını belirtirken, açılış töreni sebebiyle ise RMMO sualtı timinin, doğal gaz platformuna terörist saldırı senaryolu bir tatbikat icra ettiğini aktardı.

(TAK)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu sayfa toplamda 2,430 saniyede yüklendi.
Başa dön tuşu
Kapalı