DÜNYAFeatured

Fransa Cumhurbaşkanı’nı seçiyor

Fransa’da Cumhurbaşkanlığı seçiminni ikinci turu bugün yapılıyor.

Fransa’da ülkenin kaderini belirleyecek cumhurbaşkanı seçiminde halk oy kullanmak üzere sandık başına gitti.

Kendisini siyasi olarak merkezde konumlayan ve ekonomi politikalarında liberal, sosyal politikalarda ise solcu olduğunu ifade eden ve kurduğu hareketle bir yıl kadar kısa bir sürede cumhurbaşkanı seçimi ikinci turuna kalmayı başaran Sosyalist Partinin eski Ekonomi Bakanı ve Yürüyüş Hareketi Lideri EmmanuelMacron kamuoyu anketlerinde önde görünüyor.

İlk tur seçimlerde yanılmayan kamuoyu yoklamalarına göre, Macron’un yüzde 60’ın üzerinde oy alacağı, aşırı sağcı ve Ulusal Cephe partisinin eski lideri 48 yaşındaki Marine Le Pen’in ise yüzde 40’larda kalacağı tahmin ediliyor.

Olağanüstü hal altında gerçekleşen seçimlerde yaklaşık 67 bin oy kullanma merkezinde 50 bin’e yakın polis, jandarma ve asker görev yapıyor.

Kuzey Kıbrıs saatiyle sabah 09.00’da başlayan oy verme işlemi, küçük
şehirlerde 20.00, büyük şehirlerde ise 21.00’de sona erecek.

Seçimlerin sona ermesinin hemen ardından sandık çıkış anketleri yayımlanabilecek.

İçişleri Bakanlığı ise oy sayım işlemlerinden elde ettiği sonuçları seçimlerin ardından sürekli güncelleyerek internet sitesinden duyuracak.

Gece yarısı itibarıyla İçişleri Bakanlığı verileri ile sağlanan seçim sonuçlarının netleşmesi bekleniyor.Resmi sonuçlar ise Anayasa Konseyi tarafından 10 Mayıs’ta açıklanacak.

Kaynak:BRT

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı