FeaturedKIBRISKıbrıs Sorunu

Fotiou’dan, İran’a Kıbrıs sorunu çalışmalarında verdiği destek için teşekkür

birleşik bir Kıbrıs Doğu Akdeniz'de işbirliğine olumlu katkı sağlayaca

İnsani Konular ve Yurt Dışında Yaşayan Kıbrıslılar İçin Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Komiseri Fotis Fotiou, İran hükümetinin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, Kıbrıs sorununa BM kararları, AB hukuku,  ilke ve değerleri temelinde yaşayabilir ve kapsamlı bir çözüm bulunması amacıyla yaptığı çalışmalara verdiği destek için teşekkürlerini ifade etti.

1979 İran İslam Devrimi’nin 40. Yıldönümü vesilesiyle düzenlenen bir etkinlik sırasında konuşan Fotiou, Kıbrıs sorununa bulunacak olan çözümün, yabancı ordu ve garantiler ile yabancı ülkelerden müdahaleler olmadan, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını, egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruyacak bir çözüm olması gerektiğine işaret ederek, birleşik bir Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz geniş bölgesinde barış, istikrar, refah ve kalkınma ile işbirliğine olumlu katkı sağlayacağını vurguladı.

Fotiou, Kıbrıs Cumhuriyeti ve İran arasında geleneksel dostluk ilişkileri ve iki ülke arasında uzun yıllar hem çok boyutlu hem de ikili düzeyde yakın bir işbirliği sağlandığını vurguladı.

(CNA – Kıbrıs Haber Ajansı)

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı